camer

Tegoroczna edycja Plus Camerimage ponownie odbędzie się w Bydgoszczy. Nie oznacza to jednak, iż Łódź zapomniała o jednej z najważniejszych filmowych imprez w Polsce!

Choć nie znamy jeszcze wszystkich programowych szczegółów, już dziś możemy zaprezentować kilka istotnych informacji.

Wśród filmów prezentowanych w ramach Konkursu Głównego pojawiły się „Drzewo Życia” (zdj. Emanuel Lubezki), „Człowiek z Havru” (zdj. Timo Salminem) oraz „Młyn i Krzyż” (zdj. Adam Sikora, Lech Majewski). Organizatorzy niedługo zdradzą tytuły kolejnych prezentowanych produkcji.

W Konkursie Filmów Polskich, udział wezmą m.in.: „Kret” (zdj. Piotr Rosołowski), „Joanna” (zdj. Piotr Śliskowski), „Sala Samobójców” (zdj. Jarosław Ładczuk) oraz „Wymyk” (zdj. Witold Płóciennik).

Znamy już laureatów Nagród Specjalnych, rokrocznie przyznawanych w ramach Plus Camerimage. Są to:

Albert Maysles, którego Jean-Luc Godard nazwał „najlepszym amerykańskim operatorem” a którego New York Times określił mianem „mistrza dokumentalistów” – laureat Nagrody PLUS CAMERIMAGE 2011 za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Specjalna retrospektywa przedstawiająca niektóre z jego przełomowych filmów dokumentalnych zostanie zaprezentowana w ramach Sekcji Filmów Dokumentalnych „Obraz Świata Świat w Obrazach” pod patronatem Discovery Networks CEEMEA.

Ponadto Maysles poprowadzi seminarium, w którym zaprezentuje wybrane fragmenty swojego niezrównanego, 55-letniego dorobku filmowego. Artysta odpowie na pytania dotyczące swojej pracy, podzieli się doświadczeniem oraz filozofią twórczości filmowej.

John Seale – otrzyma Nagrodę za Całokształt Twórczości. Nagroda zostanie wręczona podczas 19. edycji PLUS CAMERIMAGE, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Aby uhonorować tego wspaniałego twórcę, organizatorzy Festiwalu przygotują retrospektywny przegląd filmów ze zdjęciami jego autorstwa prezentujący niektóre z jego wyjątkowych osiągnięć. Zgodnie z tradycją wydany zostanie także album poświęcony życiu i twórczości laureata.

Na długiej liście filmów nad którymi pracował Seale znajduje się kilkadziesiąt tytułów. Wybrane pozycje zostaną zaprezentowane w ramach retrospektywy na PLUS CAMERIMAGE 2011.

Andrzej Wajda otrzyma Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera. Miarą „szczególnej wrażliwości wizualnej” Andrzeja Wajdy jest m.in. owocna współpraca z tak wybitnymi autorami zdjęć filmowych, jak: Witold Adamek, Paweł Edelman, Sławomir Idziak, Mieczysław Jahoda, Edward Kłosiński, Jerzy Lipman, Igor Luther, Robby Muller, Krzysztof Ptak, Witold Sobociński czy Zygmunt Samosiuk.

Jack Fisk, który odpowiada za scenografię do wszystkich pięciu dotychczas powstałych filmów Terrence’a Malicka (szósty jest w okresie post-produkcji), otrzyma Specjalną Nagrodą dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. To za sprawą jego mistrzowskich planów amerykański reżyser wraz ze swoimi operatorami potrafił zamieniać kino w wizualne poematy wznoszące się ku niebu. Niedawno Fisk stworzył scenografię do najnowszego filmu Paula Thomasa Andersona, który nosi roboczy tytuł „The Master”. Z Andersonem pracowali już razem wcześniej przy „Aż poleje się krew”, za który Fisk był nominowany do Nagrody Akademii, Art Directors Guild Award oraz nagrody BAFTA. Choć jego kariera sięga początku lat 70., ten amerykański scenograf ma na koncie niewiele ponad dwadzieścia projektów filmowych. Niemniej jednak są to produkcje, które wywarły ogromny wpływ na rozwój kina jako sztuki.

W trakcie XIX Plus Camerimage odbędzie się również retrospektywa filmów Hala Hartleya, jednego z najbardziej błyskotliwych przedstawicieli amerykańskiego kina niezależnego swojej generacji. Przez ponad dwadzieścia lat kariery Hartley wyrobił sobie renomę posiadającego unikalny reżyserski styl filmowca, który kręci poza głównym nurtem komercji. Hartley to inteligentny, społecznie zaangażowany nonkonformista z ironicznym poczuciem humoru, ale także prawdziwy człowiek renesansu, który nie tylko reżyseruje filmy, ale również je produkuje, pisze do nich scenariusze, komponuje muzykę i zdarza mu się także zasiadać na stołku montażysty.

Plakat XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE został stworzony przez Joannę Górską oraz Jerzyego Skakana – artystów, którzy ukończyli gdańską Akademię Sztuk Pięknych, a od 2003 roku pracują pod szyldem własnego studia – Homework.

(Tekst i plakat – Źródło)

Zobacz program Plus Camerimage 2011!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
19. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Charlie
Polowka12
Polówka 2012 – informacje
Akademia_Animacji_1
Akademia Animacji – rusza druga edycja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*