Zespół naukowców z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ opracował internetową mapę łódzkich parków i skwerów. Można dzięki niej szybko sprawdzić czy na okolicznych terenach zielonych możemy poćwiczyć, znaleźć plac zabaw czy pograć w szachy. Mapa powstała w Zakładzie Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych, którego kierownikiem jest prof. Jakub Kronenberg.

Mapa parków i skwerów – kliknij.

Pierwsza taka mapa w Polsce powstała w oparciu o projekt zrealizowany wcześniej w Sztokholmie. Serwis powstał przy współudziale jednostek Urzędu Miasta Łodzi – Zarządu Zieleni Miejskiej, Wydziału Gospodarki Komunalnej i MOSiRu – które udostępniły dane oraz wspólnie z naukowcami z UŁ ustalały, co powinno zostać pokazane na mapie. Dużą pomoc zapewniły osoby, które odpowiadały za konkretne parki i skwery.

Dodano też informacje zdobyte w czasie badań Fundacji Sendzimira z 2014 roku, dzięki czemu informacje dotyczące wyposażenia poszczególnych parków zostały uzupełnione o postrzeganie tych parków przez mieszkańców Łodzi.

– Miasto miało do tej pory wszystkie te informacje, ale nie w postaci cyfrowej. Dane poukrywane były w segregatorach pochowanych na urzędowych półkach i mieszkańcy nie mieli szans z nich na szybko skorzystać. Mapa to tak naprawdę wynik ogromnej pracy, jaką wykonał nasz zespół, digitalizując i porządkując te informacje – tłumaczy prof. Jakub Kronenberg.

W serwisie przygotowanym przez badaczy UŁ można szybko sprawdzić gdzie znajduje się najbliższa trasa biegowa, miejsce do grillowania, rzeźby i pomniki, kąpieliska odkryte i kryte, a nawet trasy dla narciarzy biegowych. Legenda składa się łącznie z przeszło 30 kategorii i zawiera kompleksowy zestaw informacji o większości terenów zieleni w Łodzi.

Już teraz mapa ma dużo więcej specjalistycznych informacji niż przeglądarka Google. Twórcy cyfrowej mapy łódzkich parków i skwerów i innych terenów zarządzanych przez miejskie instytucje chcieliby, żeby do serwisu włączyć również dane z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych.

Zakład Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych funkcjonuje w ramach Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska, w Instytucie Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. W Zakładzie prowadzone są badania dotyczące związków wzajemnie powiązanych systemów przyrodniczych i zdominowanych przez człowieka, głównie na przykładzie miast, gdzie te związki są być może najbardziej widoczne.

Badania dotyczą m.in. rozmieszczenia błękitno-zielonej infrastruktury z perspektywy sprawiedliwości środowiskowej, percepcji i postrzeganej wartości terenów zieleni dla mieszkańców miast i stosownych uwarunkowań instytucjonalnych. Poza Łodzią, badacze z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych prowadzą badania w innych miastach europejskich.

Profesor Jakub Kronenberg od lat zajmuje się tematyką zagospodarowania obszarów miejskich, w tym szeroko rozumianą wyceną zieleni miejskiej. Za sobą ma staże naukowe w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kirgistanie. Regularnie publikuje w zagranicznych czasopismach naukowych. Dwukrotnie otrzymywał stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Był też beneficjantem stypendium naukowego MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. W 2009 roku został nagrodzony przez Prezydium Oddziału PAN w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PLASTER-logo-portalu-PION
8. urodziny Plastra Łódzkiego
zwikk
Podwodny film ze zbiornika na Stokach (wideo)
IMG_2939_kopiuj
Łódzki dzień dla bezdomnych psów (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*