Cinergia: Out of the Box – Czeski Chillout

image001Zapraszamy do wzięcia udziału w Inauguracyjnym cyklu: Cinergia: Out of the Box – Czeski Chillout, który trwać będzie od 19 sierpnia do 11 listopada 2017 w lokalu KołoWrotki (Łódź, Piotrkowska 217) . 22. Forum Kina Europejskiego „Cinergia” zdecydowało się przypomnieć o zapominanym, ale jakże interesującym nurcie „szalonych komedii”. Filmy prezentowane w ramach czeskiego chilloutu to ucieczka w krainę nieskrępowanej fantazji: jakże jednak musiała nie podobać się Czechom ich rzeczywistość, skoro chcieli uciekać od niej tak daleko!

Śpiewający kowboje, dziewczyny latające na miotle, superbohaterowie i superzłoczyńcy wyskakujący z kart komiksu wprost do mieszkań przeciętnych Prażan – to codzienność czechosłowackich komedii. „Szalone komedie” (czes. bláznivé komedie) swój triumf święciły w latach 70. i 80. – w tym czasie pokazywano je także w polskich kinach. Dla czechosłowackiego społeczeństwa były one odtrutką na codzienność życia w socjalizmie: umożliwiały zapomnienie od trosk i przyziemnych problemów. W następnych dekadach gatunek „szalonych komedii” popadł w zapomnienie widzów i niełaskę krytyków: w Polsce ustąpił miejsca artystycznym filmom Jiříego Menzla, Petra Zelenki czy Jana Hřebejka.

Zdjęcie użytkownika Forum Kina Europejskiego Cinergia.

Kalendarz projekcji – start g. 21.00. Wstęp wolny.

19.08 – Lemoniadowy Joe
02.09 – Kto chce zabić Jessii?
16.09 – Homolkowie na urlopie
30.09 – Jutro wstanę rano i oparzę się herbatą
14.10 – Mareczku, podaj mi pióro!
28.10 – Pasujemy do siebie, kochanie
11.11 – Dyskotekowa opowieść

 
Opisy filmów:

Lemoniadowy Joe/Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) Oldřich Lipský

Przygody kowboja-abstynenta, który nad alkohol przedkłada cudowne właściwości lemoniady „Kolaloka” są jednym z najczęściej adaptowanych czeskich tekstów. Gdy parodia amerykańskich westernów autorstwa Jiříego Brdečki w latach 60. końcu trafiła na ekran kinowy, widzowie w ogóle nie znali reguł tego gatunku, gdyż po II wojnie światowej w Czechosłowacji nie wyświetlano amerykańskich filmów. Nie przeszkodziło im to jednak w zrozumieniu dwuznacznego przesłania zwariowanej komedii, w której przesadnie dbający o wygląd tytułowy bohater śpiewa głosem Karela Gotta i łamie wszystkie zasady kodeksu rewolwerowca z klasycznego westernu.

Kto chce zabić Jessii?/Kdo chce zabít Jessii? (1966) Václav Vorlíček

Pierwszy wspólny film duetu VV+MM, czyli reżysera Václava Vorlíčka i scenarzysty Miloša Macourka, uznawanych za mistrzów czeskiej komedii. W przewrotny sposób czerpią z zakazanej w Czechosłowacji kultury Zachodu. Kierowana zazdrością doktor Beránková, próbuje prześwietlić sny swojego męża. W efekcie nieudanego eksperymentu w Pradze pojawiają się trzy postaci z amerykańskiego komiksu: piękna Jessii, rewolwerowiec oraz Superman, a komedia małżeńska przeradza się w polityczną satyrę.

Homolkowie na urlopie/Homolka a tobolka (1972)

Ostatnia część autorskiej trylogii Jaroslava Papouška o praskiej rodzinie mieszczuchów, prowadzących niekończące się domowe sprzeczki. Tym razem po długiej kłótni udaje im się w końcu wyjechać w Karkonosze, wspólna wycieczka nie przynosi jednak wytchnienia od prozaicznych problemów. Kwintesencja czeskiego humoru, opartego na słownych gagach i wyrazistych postaciach aktorskich. Pomimo nagromadzenia absurdalnych sytuacji i soczystych dialogów, film momentami sprawia wrażenie niemal dokumentalnego zapisu męsko-damskich konfliktów oraz międzypokoleniowych nieporozumień.

Jutro wstanę rano i oparzę się herbatą/ Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) Jindřich Polák

Komedia science fiction, w której Czesi gotowi są zmienić bieg historii. Mieszcząca się w Pradze agencja turystyczna „Universum” zapewnia swoim klientom nietypową usługę – loty w przeszłość. Kłopoty zaczynają się w chwili, gdy rakietę kradną trzej zbrodniarze, chcący pomóc Hitlerowi w wygraniu II wojny światowej. Podróże w czasie nie należą jednak do najprostszych, co powoduje szereg nieporozumień i komicznych sytuacji. Na uwagę zasługuje wyobraźnia twórców, którzy nie mogąc sobie pozwolić na użycie efektów specjalnych, znaleźli kreatywne rozwiązania nawet dla najbardziej szalonych pomysłów ze scenariusza.

Mareczku, podaj mi pióro!/ Marečku, podejte mi pero! (1976) Oldřich Lipský

Powrót do szkoły nigdy nie jest łatwy, szczególnie gdy trzeba rywalizować o lepsze stopnie z własnym potomstwem. W pomysłowy sposób nawiązując do tradycji rozgrywających się w szkolnym środowisku komedii Martina Friča z lat 30., autorzy uczynili bohaterem swojego filmu pracownika socjalistycznego zakładu pracy. W celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych musi po latach dokończyć szkołę przemysłową, wieczorami zasiada więc w tej samej szkolnej ławce, którą w ciągu dnia zajmuje jego dorastający syn. Sprawdziany, wywiadówki i zadania domowe stają się odtąd bolączką całej rodziny.

Pasujemy do siebie, kochanie?/ Hodíme se k sobě, miláčku…? (1984) Petr Schulhoff

Wariacja na temat komedii romantycznej, zgodnie z którą przeciwieństwa najbardziej się przyciągają. Po 10 latach małżeństwa zmęczeni rutyną Marta i Viktor postanawiają sprawdzić, czy nadal do siebie pasują. Udają się do cybernetycznego centrum, w którym niezawodny komputer dobiera im nowych, idealnych partnerów. Przypadkiem małżonkowie poznają niewłaściwych kandydatów, co powoduje całą serię pomyłek. W głównym rolach wystąpiła cała plejada gwiazd czeskiej komedii: Iva Janžurová, Vladimír Menšík, Jana Brejchová i Vlastimil Brodský.

Dyskotekowa opowieść/ Discopříběh (1987) Jaroslav Soukup

Piosenki Michala Davida, które tak samo jak szalone komedie nieodłącznie kojarzą się z czechosłowacką kulturą popularną lat 80., uczyniły z Dyskotekowej opowieści najpopularniejszy z całej serii filmów o młodzieży jakie można było oglądać wtedy w kinach. Pretekstowa fabuła muzycznej komedii opowiada historię Jitki, jego pierwszych miłości, skomplikowanych relacji z samotnie wychowującym go ojcem i wkraczania w dorosłość. Film zwraca uwagę jednak przede wszystkim znakomitym portretem generacji dorastającej w rytm barwnej dyskotekowej popkultury tamtej dekady.

Wydarzenie realizowane w ramach Cinergia: Out of the Box. Tegoroczna edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia odbędzie się w dniach 23.11 – 02.12.

Kuratorzy cyklu: dr Ewa Ciszewska, Mikołaj Góralik.

Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Łódź Filmowa, Czeskie Centrum Warszawa, KołoWrotki.
Współorganizatorzy: Kino – Galeria Charlie, Piotrkowska 217.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy