OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniach od 23 listopada do 1 grudnia 2018 roku w Łodzi odbędzie się już po raz 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia. To najstarszy w Polsce festiwal poświęcony kinematografiom krajów europejskich. W tym roku na festiwalu obejrzeć będzie można około stu filmów. Kilkadziesiąt z nich pojawi się w dwóch wiodących konkursach Cinergii, która docenia polskie i europejskiej debiuty i filmy drugie. Tak jak przed rokiem, kontynuowana będzie idea połączenia w konkursie polskim pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Ruszył właśnie nabór filmów do obu konkursów.

Forum Kina Europejskiego powstało w Łodzi w 1992 roku, a dziś za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Łódź Filmowa. Producentem festiwalu jest Sławomir Fijałkowski, ceniony w środowisku producent, menadżer, animator kultury, właściciel kultowego Kina Charlie w Łodzi. Hasłem przewodnim 23. Forum Kina Europejskiego będzie w tym roku „Odwaga”, a organizatorzy stawiają pytania: na ile jest ona rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności, czy jest nadal interesująca dla kolejnych pokoleń i czy jest dziś w stanie zmieniać świat? Festiwal spojrzeć chce na różne strony „Odwagi”, z głównym naciskiem na odwagę bycia artystą czy twórcą przekraczającym granice we współczesnym świecie.  – Takie filmy pokazujemy corocznie w naszym programie, szczególnie w naszych konkursach, takich filmów poszukiwać będziemy także w tym roku – mówi Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna 23. FKE Cinergia.

W konkursie polskim Cinergia zaproponowała przed rokiem, ciekawe podejście do polskiego kina. – Pomysł, by w jednym konkursie filmów pełnometrażowych połączyć dokonania twórców filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych sprawdził się doskonale. Otrzymaliśmy wiele pochlebnych opinii na ten temat, które docierały do nas tak z branży jak i od widzów. Będziemy tę ideę kontynuowali – dodaje Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu.

Przed rokiem konkursy te na festiwalu Cinergia wygrały gorąco przyjmowane i szeroko dyskutowane filmy „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz „Bliskość” Kantemira Bałagowa. Trwa już nabór filmów do konkursów w edycji tegorocznej festiwalu.

Organizatorzy 23. Forum Kina Europejskiego zapraszają twórców do udziału w konkursach POLSKICH I EUROPEJSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH. Zgłoszenia do obu przyjmowane będą do 1 października 2018 roku. Regulamin konkursów znaleźć można na oficjalnej stronie festiwalu mieszczącej się pod adresem www.cinergiafestival.pl

23. Forum Kina Europejskiego odbędzie się w dniach 23 listopada – 1 grudnia 2018 roku. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowanie – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dwa_kroki_za
Se-ma-for Film Festival bezpłatnie na Iplex.pl
trans18
Nabór zgłoszeń w Konkursie Polskich Krótkich Metraży
„Jak zostałem Superłotrem” i „Insekt”. Dwie mocne premiery filmowe na festiwalu komiksu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*