Cinergia 2017. Konkurs Polskich Debiutów

Cinergia_2017_plansza-page-001Trzy dziedziny filmowego doświadczenia – jedno Kryształowe Jabłko. Ruszył nabór do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich Forum Kina Europejskiego Cinergia. Tegoroczna, 22. edycja łódzkiego festiwalu odbędzie się w dniach 23 listopada–2 grudnia, a sam konkurs znacząco zmienił  swoją formułę.

We współczesnym kinie zaciera się granica pomiędzy dokumentem, fabułą, a animacją. Twórcy na początku swojej drogi artystycznej nie muszą deklarować, w jakim kierunku potoczy się ich kariera. Powstają filmy, które nie potrzebują podziałów, które trudno zidentyfikować, a do środowiska filmowego wchodzą kolejni młodzi twórcy, doskonale poruszający się pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki filmowej. To oni swobodnie z dokumentu przechodzą do fabuły lub na odwrót, bez ograniczeń i kompleksów, prezentując swoje odważne filmowe dokonania.

Właśnie dlatego, Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich festiwalu Cinergia zmienia swój charakter. – W świecie dziś tak podzielonym proponujemy połączenie trzech dziedzin materii filmowej.  Z pełną odpowiedzialnością, ale też z wielkimi emocjami zapraszamy twórców pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych do zmagań o nagrodę główną naszego konkursu – mówi Krzysztof Spór, pomysłodawca i koordynator Konkursu Polskich Debiutów i Filmów drugich na Cinergii.– Jeden konkurs, trzy spojrzenia na sztukę. Różne drogi połączone przez wartościowe kino.

Do zmagań o Kryształowe Jabłko, nagrodę główną konkursu polskiego, podczas 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia zaproszonych zostanie 12-15 filmów a laureata i filmy zasługujące na wyróżnienie wskaże profesjonalne jury. Wartość nagrody głównej ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej to 20 tysięcy złotych. Trafi ona do reżysera oraz producenta najlepszego filmu wyłonionego przez jurorów.

Termin zgłaszania filmów do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich upływa 15 października. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.cinergiafestival.pl. Organizatorem 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy