CInergia_plakatJuż wkrótce w Łodzi organizowany będzie siedemnasty Festiwal Kina Europejskiego Cinergia. Od 9 do 17 listopada w naszym mieście będzie można obejrzeć ponad osiemdziesiąt filmów z całej Europy. Pojawią się także gwiazdy światowego formatu.

Wśród nich Władysław Pasikowski i Piotr Trzaskalski ze swoimi najnowszymi produkcjami. Pokłosie tego pierwszego zainauguruje całą imprezę. Filmem zamknięcia natomiast będzie premiera Mojego roweru, którego zdjęcia realizowano m.in. w Łodzi. Oba pokazy odbędą się w Kinie Bałtyk.

Tradycyjnym elementem Cinergii jest już konkurs o Nagrodę Munka dla wybitnych debiutantów. Do rywalizacji stają reżyserzy i autorzy zdjęć. Na liście nominacji znalazł się m.in. Bez wstydu Marczewskiego, Być jak Kazimierz Deyna Wieczur-Bluszcz, czy Dzień kobiet Sadowskiej. Dodatkowo konkurs na Najlepszy Debiut Europejski. Składem jurorskim, który oceniał będzie europejskie debiuty, sterowała będzie Agnieszka Holland.

Kolejnymi wielkimi gwiazdami Cinergii będą zapewne: Andriej Konczałowski, mistrz kina rosyjskiego, który w filmografii ma również tytuły zrealizowane w Hollywood, a także Ulrich Seidl, którego Raj: wiara wzbudził kontrowersje wśród katolickiej widowni festiwalu filmowego w Wenecji, projekcjom jego filmu towarzyszyły protesty. Przyjazd Seidla do Łodzi jest wyczekiwany tym bardziej, że twórca odwołał swoje dwie zaplanowane w Polsce wizyty – na festiwalach we Wrocławiu i Warszawie.

Program Festiwalu Kina Europejskiego składa się z kilku bloków tematycznych. Poza wspomnianymi powyżej konkursami są to m.in. Filmowe Odkrycia Europy, Nowe Kino Austriackie, Nowe Kino Francuskie i Mistrzowie Kina Duńskiego. Poza Kinem Bałtyk projekcje będą odbywać się w Kinie Charlie, w Sali Kinowej PWSFTViT i Kinie ŁDK.

Ceny biletów:
Karnet:  150 zł – na wszystkie wydarzenia festiwalu;
Karnet jednodniowy: 40 zł – na wszystkie wydarzenia wybranego dnia festiwalu;
Bilety: 14 zł normalny/ 12 zł ulgowy;
Gala Otwarcia i Zamknięcia – wstęp na zaproszenia;
Wszystkie projekcje w Szkole Filmowej są bezpłatne.

Pełen program wznajdziecie tutaj


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15._TKH_plakat
15. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Charlie
Festiwal Objazdowy WATCH DOCS 2018
ESeigner_Official
Seigner i Polański przyjadą do Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*