Wladyslaw_Pasikowski._fot._M._ZubrzyckiTrudno o mocniejszy początek Forum Kina Europejskiego Cinergia. Festiwal otworzyła premiera Pokłosia w reżyserii Władysława Pasikowskiego z udziałem twórców.

Filmy Pasikowskiego, choć inspirowane amerykańskim kinem sensacyjnym, przez wielu uznawane są za celną diagnozę mrocznej polskiej rzeczywistości. Tym razem Pasikowski sięga po niechlubną kartę historii odnosząc się, choć nie bezpośrednio, do wydarzeń w Jedwabnem. I chociaż akcja filmu odbywa się współcześnie, to mroki przeszłości nie pozwolą bohaterom odwrócić się od tego, co już się dokonało. Film zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu w Gdyni. Wzbudza kontrowersje, spodziewajmy się burzliwych dyskusji i skrajnych ocen. Świadomy tego producent filmu, Dariusz Jabłoński, apeluje, by Pokłosie najpierw zobaczyć – później wydawać o nim opinie.

Obecność Pokłosia na Gali Otwarcia Cinergii jest istotna nie tylko ze względu na podjęty temat. Choć 9 listopada film miał premierę w wielu kinach w całej Polsce, to właśnie do Łodzi przybyła najważniejsza część jego ekipy. Wśród Gości znalazł się m.in. montażysta Jarosław Kamiński, autor zdjęć Paweł Edelman, odtwórca jednej z głównych ról – Ireneusz Czop i sam reżyser i autor scenariusza – Władysław Pasikowski. Wszyscy Ci twórcy są bądź byli związani z Łodzią, duża część z nich ukończyła łódzką Szkołę Filmową.

Ekipa_Poklosia_fot._M._Zubrzycki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Marszałkowski w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi, Stowarzyszenie Łódź Filmowa, oraz przywołana PWSFTviT to organizatorzy tegorocznej Cinergii. Dzięki współpracy Stowarzyszenia i PWSFTviT odbywa się kolejna edycja Konkursu im. Andrzeja Munka. Przewodniczącym jury jest Piotr Szulkin. Debiuty Europejskie powalczą o Kryształową Łódkę – zwycięzca otrzyma nagrodę z rąk Agnieszki Holland, przewodniczącej drugiego, europejskiego konkursu Cinergii.

W takcie Gali Otwarcia nagrodę Kina Charlie, Złotego Glana przyznano Robertowi Glińskiemu. Laureatami tej nagrody są twórcy zbuntowani, odważni, poszukujący. Wkrótce ta statuetka powędruje również do Andrieja Konczałowskiego i Ulricha Seidla. W Łodzi pojawi się również Margarethe Tiesel – odtwórczyni głównej roli w filmie Raj: Miłość Seidla. W ramach festiwalu rozpoczną się retrospektywy obojga reżyserów. Mariola Wiktor, dyrektor Cinergii, zdradziła, że niełatwo było wynegocjować ich przyjazd do Łodzi (Seidl odwołał swój pobyt we Wrocławiu i Warszawie). Na szczęście, widzowie będą mieli szansę spotkać się z twórcami. Spotkanie z Seidlem poprzedzi projekcja Raj: Wiara –  filmu, który zszokował katolicką widownię Festiwalu w Wenecji. 

Slawomir_Fijalkowski_Robert_Glinski_fot._M._Zubrzycki

To nie wszystkie atrakcje Forum. Organizatorzy przygotowali łącznie 13 sekcji programowych – widzowie będą mogli wybierać spośród niemal 80 filmów aż do 16 listopada.

/fot. mat.pras. M.Zubrzycki

Zobacz także:

Cinergia 2012 – informacje, program

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Agnieszka_Holland_Gala_Zamkniecia_FKE_CINERGIA
17. Cinergia – Gala Finałowa (foto)
III edycja PL Music Video Awards – nominacje
Tama_w_Pilchowicach_plan_Mikulski_Antoszczyk
Powstaje film o Stanisławie Mikulskim (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*