CienOjca_JJ_Ventzki_300We wtorek, 13 marca o godz. 19 na Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi rozpocznie się spotkanie z niemieckim pisarzem Jensem-Jürgenem Ventzkim, autorem książki „Cień ojca”. Poprowadzi je Michał Trębacz. Wstęp wolny.

Dotarcie do skrywanej przez lata przeszłości, niezrozumiałej i niemożliwej do zaakceptowania, jest bolesne. Bo czy można w pamięci oddzielić postać kochającego ojca od postaci nazisty, do końca wierzącego Hitlerowi? I co z taką świadomością zrobić?

Jens-Jürgen Ventzki, urodzony w 1944 roku syn nadburmistrza Łodzi, któremu podlegało getto, przez całe życie nieznał prawdy o ojcu – gorliwym członku NSDAP i antysemicie, współodpowiedzialnym za zbrodnie nazistowskie. Opowiada o swojej długiej i bolesnej drodze do ujawnienia prawdy. W tle jawi się historia łódzkiego getta widziana z perspektywy katów (dokumenty z czasów wojny) i ofiar.

Świadectwo Ventzkiego unaocznia ciężar win, jaki dźwigają na sobie dzieci sprawców i pokazuje, jak trudne jest pojednanie „pokolenia sprawców i pokolenia ofiar”, którego próbę warto jednak podjąć w imię przyszłości. Autor zmierzył się z przeszłością, pokazując tym samym dowód swojej determinacji i niezwykłej życiowej odwagi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dzień ręcznika – konkurs poezji Vogońskiej
czlowiek-z-oklahomy_1920x1080-TV
Mała Literacka Performatywnie: Lukas Linder / Człowiek z Oklahomy
Spotkanie z Martą Madejską w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*