Chłopcy Kontra Basia w Formacie

Chlopcy_Kontra_Basia_6Akustyczne brzmienie kontrabasu, subtelny dziewczęcy głos i piosenki-opowieści, w których ożywają stare motywy ludowe – Chłopcy Kontra Basia po długiej przerwie znowu zagrają w Łodzi. Koncert w klubie Format (Tymienieckiego 3) już 27 stycznia o g. 19.00.

Wszystko zaczęło się od pierwszych ludowych piosenek, które w dzieciństwie śpiewała Basi babcia. Z czasem miłość do muzyki ludowej kiełkowała, a Barbara Derlak uczyła się gry na klarnecie i drumli oraz zgłębiała tajniki śpiewu tradycyjnego. Jednak do realizacji swojego marzenia – by pisać i grać muzykę nawiązująca do polskiej kultury tradycyjnej – potrzebowała kontrabasisty. I tak w 2009 roku stworzyła duet z Marcinem Nenko, a rok później do zespołu dołączył perkusista Tomasz Waldowski. Grupa za punkt wyjścia obiera sobie folklor polski, ale także serbski, ukraiński czy białoruski, który następnie aranżuje po swojemu. W efekcie powstają charakterystyczne jazzowo-folkowe utwory, inspirowane melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi oraz balladami, ale oparte na autorskich tekstach i muzyce. Czasami zespół wzbogaca brzmienie nieoczywistymi partiami trąbek, fortepianu czy ukulele.

W 2013 roku Chłopcy Kontra Basia wydali swoją debiutancką płytę „Oj tak!”, a w 2005 kolejną, pt. „O”. Obydwie zostały nominowane do nagrody Fryderyk. Pierwszy album dostał również nominację do Folkowego Fonogramu Roku 2014 przyznawanego przez Polskie Radio, a także zdobył nagrodę w plebiscycie Wirtualne Gęśle dla najlepszej płyty folkowej w 2013 roku. Rok później krążek został wydany za granicą przez brytyjskie wydawnictwo „World Music Network”.

Chłopcy Kontra Basia są też autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina” w Teatrze Śląskim, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka.

Obecnie grupa przygotowuje swój trzeci album pt. „Legendy miejskie”. Na koncercie w łódzkim Formacie będzie można usłyszeć nie tylko te dobrze znane utwory, jak tytułowy „Oj tak” czy „Sukienka”, ale także zupełnie nowe piosenki, które nie miały jeszcze oficjalnej premiery. Bilety na koncert w cenie 30 złotych do kupienia na www.bilety24.pl, a w dniu koncertu, w klubie – 40 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *