DSCF4278We wtorek, 14 lipca odbył się kolejny spacer z serii Chodź na Bałuty. Jest wtorek. Tym razem łodzianie spacerowali po okolicach Parku Ocalałych. Tym razem spacerowi przewodniczyło hasło „Zielono nam”. W związku z tematyką spaceru, organizatorzy zachęcali do ubrania jakiegokolwiek zielonego elementu garderoby.

Pierwszym przystankiem spacerowiczów był Kopiec Karskiego. To na nim prowadzący, Krzysztof Kowalczyński opowiedział historię pogranicza wsi biskupiej Łodzi oraz wsi prywatnej, leśno-rolnej Bałuty. Następnie wycieczka ruszyła na ulicę Oblęgorską, gdzie poznała historię nazewnictwa ulic w Łodzi, istnienie drogi handlowej pomiędzy Jeżowem a Lutomierskiej biegnącej częściowo wzdłuż Parku Ocalałych oraz ulicy Chłodnej, a także garść historycznych ciekawostek nt. Henryka Sienkiewicza, którego postać była związana z Oblęgorkiem, miejscowością, której ul. Oblęgorska zawdzięcza nazwę.

Kolejnymi przystankami były również m.in. ulice Przemysłowa czy Bracka, gdzie Joanna Podolska oraz Krzysztof Kowalczyński kontynuowali opowieści o Bałutach.

Chodź na Bałuty. Jest wtorek to inicjatywa Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Spacery po Bałutach z okazji 100. lecia przyłączenia Bałut do Łodzi mają na celu zapoznać łodzian z historią słynnej łódzkiej dzielnicy oraz zdjąć z niej etykietkę niebezpiecznej i nieprzystępnej.

joomplu:94384

Kolejne wycieczki:

21 lipca:
Bałuty zapisane.
START: plac Piastowski (przy ul. Rybnej)

28 lipca:
Artystyczne Bałuty
START: Akademia Sztuk Pięknych (ul. Wojska Polskiego 121)

18 sierpnia:
Miasto Bałuty
Start: Rynek Bałucki (przy ul. Zgierskiej)

25 sierpnia
Bałuty – Getto
Start:
Rynek Starego Miasta

UWAGA!
30 sierpnia (niedziela), godz. 11
Cmentarz Żydowski
Start: brama cmentarza, wejście od Zmiennej

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kiermasz_zpt_20120526_1217463088
Kolejny kiermasz ŁZPT przed DOMem (foto)
Wideo-spacer po Palmiarni (wideo)
Rozpoczyna się przebudowa Widzewskiej Manufaktury (wizualizacje)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*