P914004820 grudnia rozpoczęło się żydowskie święto Chanuka. Święto Świateł potrwa przez osiem dni. W środę w Pałacu Izraela Poznańskiego odbyła się uroczystość zapalania świecy chanukowej.

Pan Baruch Ciesielski krótko opowiedział historię Machabeuszy, którzy walczyli o swą tożsamość narodową i wiarę z zaborczymi Grekami. Nie zabrakło też wyjaśnienia czego dotyczył chanukowy cud oliwny. Co roku 25 miesiąca Kislew Żydzi wspominają jak Grecy pod rządami Antiochusa IV mordowali ludność żydowską i narzucili im kult swoich bogów. Helleni niszczyli wszystkie ośrodki religijne Żydów, bezcześcili świątynię i zabraniali oddawania czci Haszem.

Aby móc oczyścić sprofanowaną świątynię Żydom potrzebna była koszerna oliwa. Jednak wszystkie dzbany i zapasy oliwy zostały przez Greków zniszczone. Został tylko  jeden dzban, w którym oliwy mogło wystarczyć tylko na jeden dzień palenia się świecy- menory. W cudowny sposób świeca paliła się nieprzerwanie przez osiem dni.

Na pamiątkę tego wydarzenia w każdą Chanukę zapala się kolejno świece menory. Ważną rolę światła w życiu człowieka podkreślił też rabin Symcha Keller. Mówił on, że światło jest symbolem naszej wiary i łączności z Bogiem. Tym światłem należy się dzielić i czerpać z niego radość. Rabin zaznaczył, że aby cud zaistniał niezbędne jest działanie samego człowieka. Bóg może nam pomagać, może nas prowadzić, ale to my musimy rozpocząć cudowne działanie. Wart podkreślenia jest fakt, że każdego dnia na świecie zdarzają się cuda, mimo, że nie zawsze je dostrzegamy. Chanukowe spotkanie zgromadziło tylu zainteresowanych, że sala lustrzana w pałacu dosłownie pękała w szwach. Oprócz wspólnego śpiewania dużą atrakcją okazał się poczęstunek koszernymi pączkami.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Gra miejska Dobroczynność w Łodzi
IMG_9354
LOdzKoMoTyWa – video mapping (foto+wideo)
woda_016
Cyrkowe powitanie wiosny (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*