karolina_bregua_-_centrum_wszystkiego_20130112_2057567415Pierwsza tegoroczna wystawa prezentowana w przestrzeniach Atlasu Sztuki prezentuje projekty wideo Karoliny Breguły, absolwentki PWSFTviT w Łodzi.

Całość składa się z dwóch projektów artystki. Fire-Followers to, jak to określiła sama autorka, film o sztuce, postępie, strachu przed katastrofą i niewyjaśnionych zdarzeniach. To także obraz o niezwykłych roślinach, które potrzebują ognia, by rosnąć. W filmie sztuka w przewrotny sposób staje się elementem codziennego życia jego bohaterów, zwykłych ludzi mieszkających w mieście regularnie niszczonym w przeszłości przez pożary. Mieszkańcy miasta podejrzewają, że pożary to sprawka tajnej organizacji historyków sztuki. W mieście narasta psychoza.

joomplu:47218

Relacje pomiędzy rzeźbą a katastrofą, to temat drugiego z projektów – Form przestrzennych. Artystkę interesuje katastrofa w różnych wymiarach. Towarzyszy jej często nagłość, występuje element zaskoczenia, różna jest skala zniszczeń w następstwie katastrofy, dotyka ona nie tylko ludzi, poza tym jest coś niezwykłego fascynującego w samej katastrofie.  Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego to propozycja nowego spojrzenia na formy przestrzenne w obliczu nadchodzącego zagrożenia. Artystka zaprosiła naukowców różnych dyscyplin do udziału w interdyscyplinarnej konferencji poświęconej formom przestrzennym w obliczu katastrofy. Programowana śmierć komórek na przykładzie komórek drewna zilustrowanych formą przestrzenną autorstwa Lecha Kunki.

joomplu:47217

Karolina Breguła (1979) – to jedna z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. Jest absolwentką PWSFTviT w Łodzi (studia w latach 2005-2010), wcześniej ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie (2002-2004) oraz Szkołę fotograficzną GFU prowadzoną przez Folkuniversitetet w Sztokholmie (2000-2002). W 2011 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Łódzkiej Szkole Filmowej. Laureatka nagrody Samsung Art Master, stypendystka MKiDN i Funduszu Wyszehradzkiego.

/fot. 1-3 mat.prss.

Zobacz także:

Prace Samuela Szczekacza w Atlasie Sztuki (foto)

Front Wschodni w Atlasie Sztuki (foto)

Gospodarz śpi a jemu w polu rośnie w Atlasie Sztuki (foto)

Performatywny Beuys w Atlasie Sztuki (foto)

Anna Baumgart i Andrzej Turowski w Atlasie Sztuki (foto)

Contract Killer w Atlasie Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5003
Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa (foto)
11wrzesnia_004
Liberty Square – Plac Wolności (foto)
IMG_2409
Wszyscy ludzie będą siostrami w ms2 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*