Centrum Nauki w EC-1 (wizualizacja)

EC1_Centrum_Nauki_i_techniki_-_1920x1080_c

Konsorcjum firm Qumak, MAE Multimedia Art & Education i MUSEKO rozpoczyna realizację wartego ponad 40 mln zł brutto projektu w zrewitalizowanym kompleksie EC1 Zachód. W ciągu 10 miesięcy powstaną dwie pierwsze ścieżki edukacyjne: Przetwarzanie Energii oraz Mikroświat-Makroświat.

– W zeszłym tygodniu w EC1 Wschód otworzyliśmy najnowocześniejsze w Polsce planetarium. Dzisiaj podpisaliśmy z kolei umowę na wyposażenie największego w kraju Centrum Nauki, które będzie się mieściło w zachodniej części EC1. O wyjątkowości naszego centrum będzie stanowić nie tylko jego rozmiar, ale także wnętrze. Częścią wyposażenia będą bowiem oryginalne maszyny, które przez blisko 70 lat produkowały dla Łodzi energię elektryczną. Dzięki nowoczesnym technologiom i multimedialnym rozwiązaniom maszyny te zostaną ożywione. Efekt można porównać do ożywienia budynków trójwymiarowymi mappingami, który doskonale znamy z Festiwalu Światła – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Konsorcjum Qumak zobowiązane jest m.in. do zaprojektowania, wykonania i uruchomienia elementów wystawy wraz z niezbędną infrastrukturą teleinformatyczną. Ponadto odpowiada za stworzenie gry strategicznej, dostarczenie systemu identyfikacji wizualnej ekspozycji, a także uruchomienie portalu internetowego Centrum Nauki i Techniki.

joomplu:103623

– W 2017 roku planujemy udostępnić zwiedzającym wszystkie ścieżki tematyczne. Pierwszą z nich będzie unikatowa ścieżka prezentująca powstawanie i przetwarzanie energii. Jest to wyjątkowa okazja do połączenia zachowanego i odrestaurowanego wyposażenia stuletniej elektrowni, które posiadamy w EC1 Zachód, z nowoczesnymi technologiami i multimediami. Żadna inna placówka tego typu nie ma podobnej ekspozycji. To czyni nas unikatowymi w skali ogólnopolskiej. Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź będzie największą tego typu instytucją w kraju. Dzięki wykorzystaniu urządzeń i instalacji dawnej elektrowni, EC1 znowu zasili nas energią. W XXI wieku będzie to energia wiedzy – zaznacza Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź – Miasto Kultury.

joomplu:103621

W ciągu nadchodzących dziesięciu miesięcy konsorcjum Qumak zrealizuje pierwszą z czterech części projektu, czyli budowę ścieżek zwiedzania o nazwach „Przetwarzanie energii” oraz „Mikroświat-Makroświat”. Pierwsza ścieżka będzie przedstawiała procesy produkcji energii elektrycznej na tle historycznej infrastruktury elektrociepłowni EC-1, natomiast druga zaprezentuje obiekty i zjawiska, które ze względu na swą skalę i właściwości nie są możliwe do naocznego poznania oraz przekraczają granice poznania intuicyjnego. Zakres pierwszego etapu obejmuje ponadto wyposażenie serwerowni oraz stworzenie portalu internetowego wraz z materiałami promocyjnymi. Na koniec etapu powstanie gra strategiczna wewnętrzna polegająca na zobrazowaniu przemian fizycznych i reakcji chemicznych prowadzących do produkcji energii elektrycznej.

– Realizacja ekspozycji multimedialnej w EC1 Zachód to z jednej strony kompleksowy projekt, którego mogą podjąć się wyłącznie doświadczeni wykonawcy; z drugiej – bardzo istotna inwestycja dla Łodzi, która może stać się wizytówką tego miasta w najbliższych latach. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia oraz wykorzystane w nim technologie, jestem pewien, że Centrum Nauki i Techniki przyciągnie do siebie nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale również zagranicznych turystów. Podobnie, jak w przypadku naszych poprzednich realizacji, dołożymy wszelkich starań, aby udostępnić wystawę w wyznaczonym czasie – mówi Jacek Suchenek, wiceprezes ds. realizacji w Qumak S.A.

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki (CNiT) to kolejny projekt z dziedziny kultury realizowany przez spółkę Qumak we współpracy z konsorcjantami. Technologiczny integrator notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odpowiadał m.in. za interaktywną wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności oraz multimedialną wystawę dla Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obecnie spółka realizuje ekspozycję w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wchodząca w skład konsorcjum – firma MUSEKO w ciągu ostatnich 10 lat zrealizowała projekty ekspozycji na terenie Estonii i Skandynawii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *