Centrum Nauki i Techniki EC-1 (foto)

IMG_1821_kopiujW niedzielę, 7 stycznia oficjalnie zostało otwarte Centrum Nauki i Techniki EC-1. Ceny biletów wstępu rozpoczynają się od 14 zł i są zróżnicowane, w zależności od dni tygodnia, liczebności grup, oferty skierowanej do rodzin itp.  Bilety można zakupić na stronie bilety.ec1lodz.pl.

Do największych atrakcji Centrum należą historyczne elementy ścieżki edukacyjnej Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej.

Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możemy wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

Dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

Obok Planetarium pojawiło się Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej.  Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.

Do momentu otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1 dla odwiedzających dostępna będzie część stanowisk ostatniej części ekspozycji o nazwie Rozwój wiedzy i cywilizacji. Prace nad ich montażem przedłużyły się, w związku z tym w pierwszym okresie działania placówki goście otzymają 10% rabatu od docelowych cen biletów wstępu.=

/fot. MB i Natalia Zdziebczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *