Teatr_Szafa_ze_Zgorzelca_spektakl_Chamowo_fot.Malwina_NoZa nami jubileuszowa edycja Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2012. Festiwal był specjalny i wyjątkowy. Po raz trzydziesty przez cztery dni mogliśmy w niepowtarzalnej atmosferze pełnej szaleństwa i energii uczestniczyć nie tylko w spektaklach, ale i koncertach czy konfroTAŃCACH.

Na CKM-owskiej scenie zagrali także Blue Cafe i Iza Lach. Wszystko w hollywoodzkim stylu. Oscary, a więc i czerwony dywan, a tam gdzie jest czerwony dywan są też gwiazdy. W tym roku na Lokatorską przybyło ich wyjątkowo dużo. W tym roku za stołem jurorskim zasiedli: Marian Glinkowski, Jadwiga Sącińska, Kalina Jerzykowska, Krystyna Weintritt oraz jurorzy goście: Gabriela Muskała, Mariusz Witkowski i Wiktor Zborowski.

Konfrontacje otwierał happening z Woody’m Alienem, Bratem Kwitem i Vanessą Parasoldais na czele.Teatr Rebelia świetnie wczuł się w role celebrytów. Nie zabrakło zabawy, śmiechu, ale jak i każdemu rozpoczęciu festiwalu towarzyszyły emocję i ciekawość czym w tym roku zaskoczą nas organizatorzy.

Część oficjalną rozpoczęła Krystyna Weintritt, dyrektor Centrum Kultury Młodych. Po hucznym otwarciu Konfrontacji nadszedł czas na rozpoczęcie zmagań młodych grup teatralnych. Jako pierwszy wystąpił Teatr ,,Pigwa” ze spektaklem ,,Zegarmistrz”. Także i on zapoczątkował prezentacje związane z temat problemów społecznych, który w tym roku były wyjątkowo często podczas Konfrontacji poruszane. Problemy rodzinne, nastoletni bunt czy poszukiwanie miłości – to wszystko jest bardzo bliskie młodym ludziom, pewnie dlatego zdecydowali się przybliżyć i wypowiedzieć na te tematy poprzez teatr. Świat nastolatka, to nie tylko dom czy środowisko rówieśników to przede wszystkim szkoła. I tej także nie zabrakło. Relacje z nauczycielami bywają różne co zaprezentował Teatr ,,Samowolka” w spektaklu ,,Lekcja”. Nowatorskie spojrzenie na dramat komiczny Ionesco, ciekawa forma, imponujący warsztat aktorski, świetna charakteryzacja to wszystko spodobało się widzom, którzy nagrodzili grupę owacjami.

joomplu:35248

Jurorzy także byli pod wrażeniem: – Dzięki Wam ,, Lekcję” odkryłam na nowo. Grałam w niej w Filmówce i na początku swojej drogi aktorskiej – mówiła Gabriela Muskała. –  Myślałam, że wiem o tej sztuce już wszystko. Zrobiliście coś niesamowitego. W każdej postawie potrafiliście odnaleźć coś nowego. Zaskoczyliście mnie końcową sceną. Nagłe pojawienie się nowej bohaterki, to ogromna odwaga.

Z dorobku Ionesco skorzystał również Teatr z XIII LO. Przedstawili dramat ,, Nieogolony rycerz”. Absurdalne zbiegi okoliczności, niekonkretne dialogi, dobrze skomponowane sceny wszystko współgrało prawidłowo. Najbardziej jednak zaskoczył fakt, że Ci młodzi ludzie pomimo świetnego warsztatu aktorskiego na co dzień uczą się w klasie językowej. Wiele się mówi o współczesnej młodzieży, ale ta na tegorocznych Konfrontacjach wykazała się dużą dojrzałością i szacunkiem wobec historii. Teatr ,,Studio TM” ze Skarżyska Kamiennej zaprezentował spektakl oparty na wspomnieniach chłopca opisujących prześladowania Żydów podczas II wojny światowej. Wzbudził on spore emocje, a niejednokrotnie nawet wzruszenie.

joomplu:35244

Teatr ,,Rebelia” z CKM zestawił mit o legendarnym Doboszu z współczesnymi problemami. Magiczna atmosfera towarzyszyła opowieści o historii Huculszczyzny. Efekty wizualne, muzyka, taniec, efekty dźwiękowe choć imponujące dawały wrażenie nadmiaru. Podczas omówień zarzucano grupie, że przez przesyt emocji nie można się skupić na treści spektaklu.

Nie wszystkie grupy opierały się na słowie. Rodzynkiem festiwalu był teatr ruchu zaprezentowany przez Teatr Trzcina z II LO z Tomaszowa Mazowieckiego. W spektaklu ,, W dłoni przeznaczenia” poruszona zastała metafizyczność, ruch , taniec, gest zastąpił słowo. Jurorzy mieli spore wyzwanie ocenić inną formę teatru, niż te podejmowane przez pozostałe grupy.

joomplu:35242

Przed każdym spektaklem Teatr Rebelia przygotowywał zapowiedź, a na zakończeniu Festiwalu spektakl ,,Sny” z luźną inspiracją wszystkimi konkursowymi przedstawieniami. Konfrontacje to nie tylko teatry z łódzkich okolic. W tej edycji zawitało do nas wiele grup teatralnych z całej polski, a w tym z Olsztyna, Lublina czy Białegostoku.

Ponad dwadzieścia spektakli, siedmioosobowe jury, koncerty, happening, KonfroTAŃCE czyli cztery niesamowite dni szaleństwa, ciekawości, wzruszeń, zaskoczenia, zabawy tych wszystkich emocji jakie daje teatr. Bo teatr to my. Tworzymy go razem, jest skutkiem wspólnego działania społeczeństwa, gdzie każdy odnajdzie swoją przestrzeń. Dlatego Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych to tak ważna inicjatywa.  Na co potwierdzeniem jest ich trzydziestoletnia historia. Wielu młodych ludzi debiutowało na Konfrontacjach, co często było początkiem ich artystycznej drogi. Na Lokatorskiej mają swoje wspomnienia, dlatego wracają tam i czują się jak w domu.

Werdykt
I nagroda ex aequo:
,,Chamowo” -Teatr ,,Szafa” ze Zgorzelca
,,Nieogolony rycerz” -Trupa Teatralna z XIII LO w Łodzi
II nagroda:
,, Lekcja”-Teatr ,,Samowolka” z VI LO w Łodzi
III nagroda:
,,Dawid Rubinowicz” -Studio TM ze Skarżyska Kamiennej
Główna nagroda aktorska:
– stypendium aktorskie ufundowane przez Policealną Szkołę Filmową i Telewizyjną ,,ON AIR” w Łodzi
dla Wioletty Kopańskiej z Teatru ,,Samowolka” z VI LO w Łodzi
Laur Najlepszego Opiekuna Artystycznego XXX Konfrontacji Jury przyznało:
Pani Anecie Ćwieluch – opiekunce Teatrów ,,Szafa” i ,,Dziewiątka”

Laur Najlepszego Opiekuna Artystycznego 30-lecia otrzymała:
Pani Anna Ciszowska – opiekunka zespołu ,,Samowolka” oraz wielu innych teatrów – laureatów Festiwalu.
Przyznano również wiele wyróżnień spektaklom oraz wyróżnień aktorskich.

/autor – Paulina Szydłowska

/foto. dziennikarze Centrum Kultury Młodych

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8379
Letnia Scena: Przebudzenie wiosny (foto)
a2011-04-14_10-28-08
VII Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy – dzień szósty (foto)
IMG_6315_kopia
Czarownice z Salem w Teatrze Jaracza (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*