Spotkanie w CMWŁ z Katarzyną Jasiołek – autorką książki „Opakowania czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u”

17.03 o godzinie 17.30

Kto z Was zbierał papierki po cukierkach, opakowania po czekoladach albo ustawiał na meblościance piramidy z puszek po napojach? Jeśli widok etykiet i wzornictwa z czasów PRL budzi w Was sentyment, przywołując wspomnienia z dzieciństwa, zapraszamy serdecznie na spotkanie z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Opakowania czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u”, która przeniesie nas w świat designu oraz kolorowych witryn sklepowych z okresu Polski Ludowej.

Spotkanie będzie doskonałą okazją, aby posłuchać opowieści o projektantach i grafikach, którzy dbali o wizualną stronę sprzedawanych produktów i poznać świat opakowań oraz kolorowych witryn sklepowych. Dowiemy się także, jak wyglądało projektowanie w okresie PRL i jak realia systemu wpływały na działania grafików.

Rozmowę poprowadzi Aneta Dmochowska (Dział Kontekstów Kulturowych Włókiennictwa) – kuratorka wystawy stałej Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ, historyczka sztuki i mody, kulturoznawczyni.

Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie stałej Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 17 marca

Godzina: 17.30

Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł

Limit osób: 20

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Miejsce spotkania: Magazyn Studyjny – wejście przez budynek Kotłowni.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem książki Katarzyny Jasiołek – w sklepiku przy muzealnej kasie dostaniecie obie pozycje: „Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u” oraz „Asteroid i półkotapczan”.

Wykład ONLINE „Moda z Łodzi. Historia Domu Mody Telimena”

18 marca (piątek) godz. 18:00

Łódzki Dom Mody Przemysłu Odzieżowego „Telimena” był jednym z najważniejszych przedsiębiorstw modowych w powojennej Polsce. Powstał w 1957 roku, bardzo szybko zdobył ogromną popularność i do dziś kojarzy się z elegancją, szykiem i luksusem.

Klasa wyrobów, jakość tkanin i otwartość na nowości modowe sprawiały, że jego klientkami były m.in. aktorki, piosenkarki czy prezenterki telewizyjne. Zakupy robiły tam Anna Nehrebecka, Grażyna Szapołowska, Anna Seniuk, Irena Jarocka, Irena Santor, Krystyna Loska, a nawet Stanisława Gierek. Wyroby „Telimeny” miały jednak przystępne ceny i były dostępne w licznych salonach firmowych w całej Polsce. Pierwszy taki salon otwarto w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 78.

Wykład przybliży historię Domu Mody Przemysłu Odzieżowego „Telimena”. Przyjrzymy się, kto prezentował nowe kolekcje, jak wyglądały pokazy i praca w domu mody.

Wykład poprowadzi Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji CMWŁ.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 18 marca (piątek) godz. 18:00

Bilet: 5 zł

Wykład odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM.

Bilety na wykład dostępne są na stronie bilety.cmwl.pl.

Więcej informacji: https://cmwl.pl/public/wydarzenia/wyklad-online-moda-z-lodzi-historia-domu-mody-telimena,748

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plakat_NSK
XXI Targi – Regiony Turystyczne Na Styku Kultur
galicz_plakat_ok_radio_logo_czarne
Dni Kultury Rosyjskiej – Kulturalia 2012
KOMPAS na rozwój

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*