Carnavalia 2010 – informacje

Carnavalia_plakatKoncerty, przedstawienia i prelekcje, w sumie ponad 30 wydarzeń złoży się na drugą edycję łódzkich Carnavaliów, pierwszego w Polsce Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych. Przez sześć dni na ulicach miasta będzie hucznie, kolorowo i wesoło.

 
– Podobnie jak przed rokiem przybliżymy mieszkańcom zarówno polskie obyczaje związane ze świętowaniem jak i te bardziej egzotyczne pochodzące z Wenecji i gorącej Brazylii. – mówi Małgorzata Wilczyńska, dyrektor festiwalu. – Będą więc zarówno koncerty polskiej muzyki ludowej jak i kolorowe maskarady, i ognista samba, którą będzie można nie tylko usłyszeć ale i obejrzeć w wykonaniu najlepszych tancerek. Wszystko po to by pokazać całej Polsce, że Łódź to miasto wielu kultur, w którym nawet  w środku zimy potrafi być gorąco.
Festiwal rozpocznie się 11 lutego. Punktem kulminacyjnym podobnie jak w roku ubiegłym będzie „Paradująca maskarada”, która przemaszeruje w piątek (12.02) ulicą Piotrkowską. Organizatorzy postanowili, że w tym roku będzie ona poświęcona typowo polskim akcentom karnawałowym.

– Sygnał do rozpoczęcia parady damy wystrzałem z armaty – mówi Michał Kaźmierczak, rzecznik festiwalu. – Kolumnę zaś otwierać będą przebrani w staropolskie suknie i kontusze członkowie łódzkiego  Bractwa Kurkowego, których zaprosiliśmy do współpracy oraz orkiestry dęte i zespoły ludowe. Wiemy, że łodzianie lubią się przebierać więc liczymy, wielu z nich pokaże się podczas parady w strojach staropolskich i rycerskich tak by wpisać się w klimat pochodu. Oczywiście z przyjemnością powitamy też innych przebierańców. Dla tych, którzy zaprezentują najoryginalniejsze stroje czekają nagrody, w tym główna 1 tys. zł.

Kolorowy pochód przejdzie z placu Wolności na pasaż Shillera, gdzie wybrani zostaną król i królowa karnawału. Tam również będzie można obejrzeć przedstawienie uliczne, „Fireshow Carnaval” przygotowane przez artystów z Eternity Group Fashion and Circus. Tancerze ognia w rytmie samby pokażą przygotowany specjalnie na festiwal układ choreograficzny pełen ekwilibrystycznych sztuczek. Jak zapowiadają organizatorzy nawet przy trzaskającym mrozie, atmosfera będzie iście ognista.

Ciekawie zapowiada się zaplanowana sobotę (13.02) impreza Carnival mi Amor, która odbędzie się deskach teatru Jaracza. Przed publicznością zaprezentują dwie najpopularniejsze w kraju grupy bębniarskie i taneczne, brazylijskie Samba Axe Bahia Show i łódzkie City Bum Bum.

– To będzie niezwykłe i wyjątkowo ogniste show – zapewniają artyści. – Z jednej strony pełna temperamentu brazylijska samba, z drugiej energetyczne brzmienie afrykańskich bębnów, wszystko połączone z pokazami tańca przystrojonych w pióra brazylijskich tancerek. Przy tak wybuchowej mieszance muzyki i tańca na pewno nie da się spokojnie usiedzieć w miejscu. Podobnie jak przed rokiem nie zbraknie też prelekcji i wykładów.

– Niemal cały czwartek (11 lutego) w Muzeum Archologicznym i Etnograficznym trwać będą zajęcia dotyczące staropolskich obrzędów związanych z zapustami – mówi Małgorzata Wilczyńska. – By wiedza była łatwiejsza do przyjęcia, wykłady będą przeplatane z występami zespołów folklorystycznych ziemi łódzkiej.

Również miłośnicy kina znajdą podczas imprezy coś dla siebie. Muzeum Kinematografii przygotowało dla nich retrospektywę indyjskiej kinematografii. Ci, którzy kochają kolorowe i roztańczone kino Bollywood-u na pewno nie będą zawiedzeni.

Patronem medialnym Carnavaliów jest Plaster Łódzki. Pełen program imprezy znajdziecie tutaj.

/na podstawie informacji prasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *