capekW czwartek, 18 września o godz. 19 w Domu Literatury rozpocznie się wernisaż wystawy Josef Čapek – Malarz, Poeta, Pisarz połączony ze spotkaniem wokół twórczości artysty z udziałem Leszka Engelkinga oraz pokaz filmu Niekończąca się wędrówka Josefa Čapka.

Josef Čapek (1887-1945) – jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy literackiej ze swoim bratem Karelem Čapkiem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu (1910-11) zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, m.in. w Lidovych novinach.

Wspólnie z Karelem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karela to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka. Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

Ekspozycję będzie można oglądać do 9 października. Projekt realizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wiecludzi
II Wiec Ludzi i Książek
zahlada
Radosław Sączek oraz Zahlada w Domu Literatury
pomniki_tuwima_na_piotrkowskiej_20130704_1731442054
Urodziny Tuwima 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*