Camerimage poza Łodzią – to już pewne?

camerimageZ wielką przykrością informuję Państwa o wygaśnięciu umowy na organizację w Łodzi Festiwalu Plus Camerimage – tak rozpoczynającego się maila Marek Żydowicz i Camerimage Team przekazali mediom.

W treści maila możemy przeczytać także: „Wobec niedotrzymania przez Urząd Miasta zapisów umów dotyczących organizacji Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi, a także ze względu na stanowiska większości Radnych, wyrażane na kilku ostatnich zwyczajnych i nadzwyczajnych posiedzeniach Rady Miasta, dalsza współpraca z Urzędem Miasta Łodzi na dotychczasowych zasadach jest niemożliwa. […] Tydzień temu porosiliśmy Komisarza Wojciecha Sadzyńskiego o spotkanie wspólników spółki CLC w dniu 5 lutego. Komisarz odpowiedział, że nie może się spotkać. Dodał, że do spotkania dojdzie w najbliższym czasie bez podania konkretnej daty.”

Dość szybko zareagował Urząd Miasta Łodzi, który ogłosił taki komunikat: „Informuję, iż  do Urzędu Miasta Łodzi nie dotarł żaden dokument, unieważniający umowę pomiędzy Fundacją Tumult a Miastem Łódź na organizację  Festiwalu Plus Camerimage. Mailowa informacja, przesłana do UMŁ przez pana Marka Żydowicza na temat wygaśnięcia umowy, nie ma mocy prawnej. Fundacja Tumult zobowiązała się do organizacji Festiwalu Plus Camerimage przez 19 lat, pod warunkiem, iż Miasto Łódź w ciągu trzech lat od podpisania umowy rozpocznie budowę Centrum Kongresowo-Festiwalowego. Umowa została podpisana w 2009 roku.”

Jako wieloletniemu współpracownikowi Festiwalu od jego pierwszej, łódzkiej edycji trudno nie czuć żalu i smutku. Poza oczywiście sferą związaną z przyjazdem gwiazd i pokazami filmu Camerimage wychował rzeszę animatorów, dziennikarzy, pracowników instytucji kulturalnych, którzy teraz w Łodzi realizują swoje projekty i marzenia. To przez lata była machina dająca lekcję, naukę młodym studentom, licealistom. Los Festiwalu zdaje się być przesądzony, nie łudźmy się sprawa ciągnie się nie miesiąc-dwa, a lata, a stanowiska nie zmieniają swoich poglądów. Koniec, niestety, wydaje się bliski.

 

2 komentarze do “Camerimage poza Łodzią – to już pewne?

 • 5 lutego 2010 o 16:08
  Bezpośredni odnośnik

  Nie będę narzekał na Radę Miasta,
  Nie bedę narzekał na operatora ŁESK,
  Nie bedę narzekał na władze Łodzi,
  Nie bedę narzekał wcale,
  bo zaczyna mnie to juz nie obchodzić 😐

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2010 o 15:15
  Bezpośredni odnośnik

  No cóż, nie sposób się nie zgodzić z przedstawionym punktem widzenia. Obserwuje sprawę od dłuższego czasu i faktycznie efekt końcowy wydaje się być przesądzony :/ Jakoś nie chce mi się już wierzyć, że cokolwiek w tej materii ulegnie zmianie no ale jak mawiają „Nadzieja umiera ostatnia”,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy