Byle do wiosny: Martyna Poznańska

plakat_BYLE_DO_WIOSNY_martynapoznanskaW piątek, 18 grudnia o godz. 19 w Muzeum Sztuki rozpocznie się trzecia odsłona projektu Byle do wiosny. Bilety kosztują 8 zł.

Bohaterką trzeciego koncertu z cyklu „Byle do wiosny” będzie Martyna Poznańska – artystka pracująca z dźwiękiem i obrazem. Jej działania skupiają się na redukcji wielkomiejskiego chaosu i hałasu, oraz na wydobyciu brzmienia przemysłowej i miejskiej atmostery, którą uwiecznia podczas nagrań terenowych. Field recording jest dla niej punktem wyjścia do pracy nad kompozycjami. Artystka skupia się na audialnym doświadczaniu przestrzeni, jej utowory są niczym rozbudzające wyobraźnię pocztówki dźwiękowe. W swoich instalacjach rozpatruje takie motywy jak pamięć i zapomnienie, wzrost, rozpad oraz transformacja.

Uczestniczyła w Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier oraz studiowała Sztukę Dźwięku na University of the Arts London. Obecnie jest studentką studiów magisterskich Studiów Dźwiękowych na University of The Arts Berlin. Pokazywała swoje prace na Spor Festival 2013 (Dania), AudioArt Festival 2012 (Polska). Jej twórczość to także performance taneczne przygotowywane dla The Place w Londynie i Dam Van Huynh Company. Martyna Poznańska prezentowała swoje prace także w Grazu (Austria), ohrenhoch-der Gerauschladen i Deutsche Oper w Berlinie. W sierpniu 2012 r. opublikowała swój debiutancki album „Hoarse Whisper”. W 2013 roku otrzymała grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie dzieli swój czas pracy oraz prywatny pomiędzy Berlinem i Londynem.

„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, z działaniem performatywnym, ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą, jego osobą, gestem czy obrazem video. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi będzie eksplorowany i rozpoznawany w praktyce. Ubiegłoroczna edycja „Byle do wiosny” skoncentrowała się na męskiej twórczości. Rok 2015 przynosi zmianę. Tym razem zaproszone zostały artystki skupiające się na muzyce i sztukach audiowizualnych, aby ukazać ich podejście do eksperymentów dźwiękowych. To również próba nawiązania do Her Noise, projektu mającego na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc przez pryzmat płci. Zaproszeni goście tworzą muzykę, performance dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć. „Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne?

Kuratorka: Joanna Szumacher

Patronat medialny: Feminoteka, FYH, Glissando, Miej Miejsce, Radio Żak, Plaster,Trzecia Fala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *