Buldog w Luce (foto)

DSC09914Buldog to jedna z moich ulubionych kapel. Charyzmatyczny wokal Tomka Kłaptocza, który jako jeden z niewielu polskich piosenkarzy nie ma wady wymowy, skoczne dźwięki oraz teksty wybitnych poetów. Wszystko to powoduje, że na koncercie, który odbył się 31 marca w Luce, należało być.

Buldog założył Piotr Wieteska. Po zmianie wokalisty z Kazika na Tomka Kłaptocza grupa przeżyła dość znaczącą metamorfozę i znalazła swój styl, różniący się od innych projektów, w które Wieteska jest zaangażowany – Kazika, KNŻ i Kultu.

Zarówno Chrystus miasta, jak i najnowsza płyta Laudatores Temporis Acti, którą kapela promowała w Luce, jednoznacznie określa obecnego Buldoga. To skoczny rock, połączony z funkiem, a zarazem bardzo rewolucyjne teksty wybitnych poetów.

W Chrystusie miasta grupa bazowała głównie na tekstach Juliana Tuwima (plus teksty Kłaptocza, jeden wiersz Leopolda Staffa i cudowny Tekst do wygrawerowania na nierdzewnej bransoletce, noszonej stale na przegubie na wypadek nagłego zaniku pamięci Stanisława Barańczaka). W Laudatores mamy także m. in. Brodskiego, Gajcego, Osiecką, Wojaczka a nawet Asnyka. Zespól przypomina także Wiktora Woroszylskiego z jego Pewnej zimy w pewnym mieście robotnicy ostrzegają przechodniów żeby nie przyłączali się do nich. Całość komponuje się nader porządnie i jest spójna. Zarówno w warstwie muzycznej, tekstowej, jak i ideologicznej.

joomplu:34146

Ta spójność ma jednak i swoje wady – dla nieobytego słuchacza kolejne kawałki na płytach mogą wydawać się nieco do siebie podobne. I właśnie dlatego Buldog najlepiej „sprzedaje się” podczas występów na żywo. Tak jak  w ostatnią sobotę w Luce. Było zarówno inteligentnie, jak i wyśmienicie muzycznie. Kto nie był – niech czeka na powrót grupy do naszego miasta. Takiego materiału nie warto roztrwonić.

fot. Małgorzata Wójciak – malgorzatawojciak.blogspot.com

Zobacz także:

Fonetyka gra Wojaczka (foto+wideo)

Rambo Jet na Urodzinach Tuwima (foto+wideo)

Świetlicki w Bajkonurze (foto+wideo)

Kult w Dekompresji (foto)

Kult Unplugged (foto)

Jeden komentarz do “Buldog w Luce (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *