IMG_1892W ramach otwarcia Art_Inkubatora w niedzielę, 11 maja wystawiono spektakl Teatru Chorea i Teatry Tańca PRO pt. Brzydal.

Brzydal to widowisko drapiące, obnażające. Rozcina skórę (a wraz z nią wszystkie narosłe konwenanse, maski i stereotypy), by dobrać się do bebechów, pracować na otwartym sercu.

Brzydota i Piękno zostają pozbawione kończyn i niezdarnie zszyte ze sobą grubą nicią. Wartości estetyczne zostają podważone, ich abstrakcyjność przekształca się w materialność, biologiczność (często nie do wytrzymania). Zamyka się je w klatce, podgląda, potrząsając pudełkiem. Powszechnie cenione siły wizualne zostają skarykaturyzowane, wywrócone na lewą stronę. To, czego pożąda współczesność obrasta pleśnią, cieknie żółcią. Postaci odpychają, obrzydzają, ale i elektryzują, budzą litość, ciekawią. Aktorom przygląda się jak marionetkom popkultury, własnemu wnętrzu lub też artystom cyrkowym. Przez natłok tak ambiwalentnych środków dochodzi do zburzenia powszechnych kategorii patrzenia na drugiego człowieka. Sztuka bada, jaką rolę w relacjach międzyludzkich odgrywa warstwa powierzchowna, powłoka, przyjęta aparycja. (pełna recenzja dostępna jest tutaj).

/fot Marcin Jurkiewicz www.krajobrazmiejski.pl 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5259
Tuwim Julek w Muzeum Książki Artystycznej (foto)
Teatr Szwalnia podsumowuje sezon 2017/2018
plakat_LARP
LARP w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*