Brave_Kids_LAOS

Niezwykli goście przyjadą do Łodzi już 25 czerwca. Na zaproszenie Teatru Pinokio, młodzi tancerze z Izraela, Laosu, Gruzji i Rumunii spotkają się w trakcie Brave Kids – międzynarodowego programu edukacyjnego. Dzieci przybędą do Polski by wspólnie z młodymi artystami z innych krajów stworzyć spektakl, łączący w sobie kulturę i tradycje z różnych zakątków globu.

Brave Kids to przygoda artystycznych dzieci z różnych stron świata. Tegoroczna, czwarta już edycja programu odbędzie się tradycyjnie we Wrocławiu, gdzie projekt się narodził, i równocześnie po raz pierwszy w Łodzi, Warszawie i Puszczykowie k. Poznania. W sumie do Polski przybędzie ponad setka dzieci z 14 krajów. Każde z nich wniesie cząstkę siebie i swojej kultury do wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności pokazane będzie 12 lipca podczas finału Brave Festival we Wrocławiu.

Łodzianie będą mogli podziwiać młodych artystów już 26 czerwca o godz. 12:00 w budynku Teatru Pinokio, przy ul. Kopernika 16. To tam dzieci z Gruzji, Izraela, Laosu i Rumunii przedstawią swoje indywidualne pokazy. Wśród nich znajdzie się między innymi grupa złożona z tancerzy pochodzenia arabskiego i żydowskiego, która w swoje występy wkomponowuje tradycyjne formy baletowe, rytuały arabskie i elementy tańca współczesnego. Na scenie wystąpi również grupa sześciu dziewcząt z Rumunii, łącząca taniec z unikatową sztuką performatywną, osadzoną w tradycji pogańskich obrządów regionu Oltenia.

Wszyscy młodzi artyści, którzy tego lata przyjeżdżają do Łodzi, wezmą udział w warsztatach artystycznych, podczas których nauczą się od siebie nawzajem przepięknych rodzimych obrzędów, śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Z tych wszystkich elementów stworzony zostanie spektakl, który miejscowa publiczność zobaczy 6 lipca o godz. 19.30 (tuż po premierze spektaklu „Pipi Pończoszanka”, w namiocie teatralnym, który zostanie rozstawiony w Ogrodzie Botanicznym).

 – Program Brave Kids to nie tylko doskonała lekcja tolerancji dla ich uczestników – uważają koordynatorzy łódzkiej części Brave Kids. – Nas urzekła mnogość kultur, które na te kilkanaście dni odwiedzają Polskę, by podzielić się z nami swoim światem. To niepowtarzalne doświadczenie, które mamy nadzieję, spodoba się łodzianom – dodają.

W kolejnym etapie projektu wszystkie dzieci spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień, pod okiem liderów artystycznych, przygotowywać będą wspólny dziecięcy spektakl złożony z części spektakli czterech miast. Animatorzy wykorzystają w nim elementy różnych kultur, co ma uczyć młodych artystów tolerancji i szacunku do innych.

– Zbliżanie dzieci do kultury innej niż ta, w której dorastały pomaga im zrozumieć, że granice świata nie kończą się na zastanej przez nich rzeczywistości – uważa Anastazja Korczak, dyrektor i inicjatorka całego projektu.   – Brave Kids to od lat dowód na to, że dzielenie się doświadczeniami ubogaca i poszerza horyzonty. Dzięki udziałowi w programie młodzi artyści z różnych zakątków globu uczą się tolerancji i wyzbywają niszczących ograniczeń.
 
Udział w projekcie to także wspaniała lekcja tolerancji i otwartości, z której czerpią nie tylko dzieci. Założeniem projektu jest angażowanie także społeczności lokalnej miast, w których odbywa się projekt, przez co także dorośli mogą dołączyć się do programu – goszcząc u siebie młode talenty z zagranicy. Aby łodzianie mogli bliżej poznać kulturę gości z Brave Kids w sobotę 29 czerwca od godz. 10.00 do 13.30 na podwórku Teatru Pinokio odbędzie się jarmark, na którym będzie można skosztować specjałów kuchni regionalnej i poprzez zabawę zintegrować odważnymi dzieciakami. Teatr Pinokio 23 czerwca od godz. 10.00 do 14.00 organizuje również zbiórkę słodyczy i przekąsek dla gości z Brave Kids oraz recyklingowych rzeczy (np. butelki, puszki, makulatura), które zostaną wykorzystane do budowy scenografii do spektaklu w ramach projektu Brave Kids

Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie www.bravekids.eu

 Brave-KIDS-twarz_LQ
HARMONOGRAM ŁÓDZKIEJ CZĘŚCI BRAVE KIDS:

23 czerwca, niedziela
10.00-14.00
Zbiórka słodyczy i przekąsek oraz recyklingowych rzeczy dla gości z Brave Kids
Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16.

26 czerwca, środa
12.00 Pokazy indywidualne grup z Gruzji, Izraela, Laosu, i Rumunii
Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16. Wstęp wolny

29 czerwca, sobota
10-13.30 Jarmark międzykulturowy
Podwórko Teatru Pinokio, ul. Kopernika 16. Wstęp wolny

6 lipca, sobota
17.00 Spektakl półfinałowy Brave Kids
Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36/38. Wstęp wolny (obowiązuje opłata za wstęp do Ogrodu Botanicznego – 3 zł)

11 lipca, czwartek
19.00 Otwarta próba generalna w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7. Wstęp wolny

12 lipca, piątek
19.00 Spektakl finałowy Brave Kids we Wrocławiu
IMPART, ul. Mazowiecka 17. Bilety 15/20 PLN

13 lipca, sobota
11.00 Piknik w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7

KTO WYSTĄPI NA BRAVE KIDS W ŁODZI?

Izrael – Rabah Markus Dance Studio – Współczesny język kulturowego połączenia
Swoje dzieciństwo poświęcają tańcowi. Młodzi tancerze chcą podążać drogą, która poprzez regularny trening różnych technik ruchu pozwoli dostać się do prestiżowych szkół tańca w Izraelu. Uczestnikami Brave Kids będą uczniowie Szkoły Sztuk Performatywnych Matte Asher w kibucu Gaton, w której dzieci i młodzież poznają współczesny taniec najwyższych lotów. Wspólnie z nimi przyjadą dzieci z sąsiedniej szkoły Rabeha Morkus. Pod okiem palestyńskiej tancerki dzieci uczą się łączyć tradycyjne formy baletowe, rytuały arabskie z elementami współczesności. Dzięki temu tworzą wyjątkowy język, który wyraża arabską wrażliwość i bogactwo kultury. Dzieci żydowskie wspólnie z arabskimi biorą udział w przygotowanym dla nich kursie tańca, dzielą się swoimi umiejętnościami, a przede wszystkim mają szansę na budowanie prawdziwych relacji ponad podziałami etnicznymi. Liderem grupy jest Rabeah Roby.

Laos – The Butterfly Children’s Center – Sztuka gestów odnaleziona w dalekiej azjatyckiej wiosce
The Butterfly Children’s Center jest położone w małej miejscowości na granicy Laosu i Chin. Mieszkańcy tego regionu są reprezentantami kilkudziesięciu grup etnicznych, z których każda posługuje się odrębnym językiem. Dzieci uczęszczają do szkoły do momentu, w którym ich samodzielność i indywidualne kompetencje naukowe są uznane za wystarczające. Rodzice nie znają laotańskiego, nie są więc w stanie pomóc w odrabianiu zadań domowych, często też nie rozumieją ważnej roli edukacji. Całe ich życie opiera się na pracy na roli, bo tylko dzięki niej mogą wyżywić rodzinę. Pokaz tradycyjnego tańca i podróż do Polski pozwoli dzieciom poznać świat niemieszczący się na stronach ich krótkich podręczników. Oula Douangpanya, która jest liderką grupy z Laosu, opowiada, że gdy pojechała z dziećmi do głównego miasta swojej prowincji wyrobić potrzebne paszporty i wizy, kupiła mapę świata; dzieci chciały zobaczyć, gdzie pojadą i skąd pochodzą inni uczestnicy Brave Kids. Podczas podziwiania kontynentów świata na zadane przez opiekunkę pytanie „ile krajów jest na Ziemi?” odpowiedziały, wahając się – między 15 a 30. Cieszymy się, że na Brave Kids dzieci będą mogły poznać mieszkańców przynajmniej niektórych z nich.

Gruzja – Pesvebi – Muzułmańskie oblicze Gruzji
Do 1944 roku muzułmańscy Gruzini mieszkali na terenie historycznej krainy – Meschetii. W ciągu dwóch dni 80 tysięcy osób z rozkazu Stalina zostało deportowanych do Azji Środkowej. Tegoroczni uczestnicy Brave Kids są potomkami tych, którzy przez 68 lat walczyli o wolność i możliwość powrotu do swojej ojczyzny. Do tej pory wróciły 2 tysiące dorosłych i dzieci. Nadal jednak są traktowani jak goście, również dlatego, że nie wszyscy znają język gruziński albo nie wyznają chrześcijaństwa, tak jak większość Gruzinów. Liderem grupy jest Nino Zumbadze, który pracuje w Stowarzyszeniu Tolerant w Achalciche, integrując różne grupy etniczne i organizując występy taneczne. Jego podopieczni po pięknych występach schodzą ze sceny, wracają do codzienności i okazuje się, że pomimo różnic etnicznych, religijnych i materialnych, myślą tak samo, jak ich rówieśnicy z innych krajów: chłopcy marzą o drogich samochodach i podziwiają najlepszych piłkarzy świata, a dziewczynki wzdychają na widok spektakularnych kreacji.

Rumunia – ACT4ART – Piękno pogańskiego rytuału
Grupa sześciu dziewcząt łączy aktorstwo i taniec z unikatową sztuką performatywną, osadzoną w tradycji pogańskich obrządów regionu Oltenia. Ich przedstawienie scala dwa rytuały – Paparudę i Drăgaicę – ściśle kojarzone z modłami o urodzaj i dobrobyt. W trzeci wtorek po Wielkanocy odbywa się rytuał deszczu – Paparuda. Dziewczynki ubrane w koszule z długimi rękawami, ozdobionymi liśćmi kwiatów bzu, machają nimi w celu wywoływania deszczu: przyciągają „siostry chmury”. Tancerki odwiedzają każdy dom w wiosce, a każda gospodyni jest zobowiązana do symbolicznego polania wodą uosobienia bogini – Paparudę i jej orszak. Drăgaica zaś to święto związane z przesileniem letnim, najdłuższym dniem w roku. Rytualny taniec, mający zapewnić ochronę dla wyrosłych roślin, zwłaszcza zbóż, prowadzi grupa dziewcząt ubranych na biało, z pięknymi wiankami ozdobionymi kwiatami nawłoci. Liderka grupy, Ruxandra Chelaru, podkreśla, że choć pełne zapału dziewczynki prezentują współcześnie wierzenia tradycyjne, to w przyszłości „najbardziej na świecie” chciałyby zostać „prawdziwymi” aktorkami.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
panieprzodem
Panie zawsze przodem – zapraszają Krzysztof Daukszewicz & Company w Teatrze Małym
targowisko
Targowisko Teatru Zamiast
PLAKAT_chyba
Kabaret Chyba w Przechowalni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*