Symcha_KellerTo będzie niezwykły grudniowy wieczór pełen muzyki i mistycyzmu: w murach ewangelickiej świątyni wybrzmią oprawione na nowo tradycyjne pieśni żydowskie. Symcha Keller i jego zespół w sobotę 9 grudnia, zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż śladami swojej najnowszej płyty „Bramy”.

Symcha Keller z wyjątkową wrażliwością interpretuje pieśni chasydów polskich. Dlatego płyta „Bramy” tak znakomicie oddaje ducha czasów minionych, kiedy tworzyły się rytuały i rodziła żydowska muzyka chasydzka. Album poświęcony jest rebemu Icchakowi Frojmowskiemu, kantorowi łódzkiej synagogi, u którego Symcha Keller uczył się prowadzenia modlitw. Większość utworów, które usłyszymy podczas koncertu, to stare niguny, pochodzące z różnych dworów chasydzkich.

Interpretacje pieśni w wykonaniu Symchy Kellera porywają autentycznością i mistycyzmem. On sam jednak żartuje, że ich styl jest łódzko-bałucko-chasydzki. Autor „Bram” to przecież nie tylko muzyk, ale łódzki działacz na rzecz społeczności i kultury żydowskiej oraz były przewodniczący Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Na scenie muzycznej obecny od lat. Na początku lat osiemdziesiątych był liderem legendarnej grupy Katharsis. Po powrocie ze studiów w Stanach Zjednoczonych i Izraelu w 1993 roku nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1996 roku kantor Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Umiejętnie operuje głosem, słowem i dźwiękiem zdobywając coraz szerszą publiczność na koncertach, a także podczas kameralnych występów. Płyta „Bramy” wydana  została z okazji jubileuszu 210-lecia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Producentem jest Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź. Grudniowy koncert odbędzie się w kościele Parafii Ewangelicko-Reformowanej przy ulicy Radwańskiej. Bilety kupić można w przedsprzedaży online na www.bilety24.pl w cenie 35 złotych lub bezpośrednio w kościele w dniu koncertu w cenie 40 zł.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
black_radio_20110529_1728376387
Black Radio w Stereo Krogs
farben-foto
Farben Lehre w New York
bracia_figo_fagot_w_dekompresji_20130428_1461836362
Bracia Figo Fagot w Dekompresji

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*