Brama_Miasta_-_wizualizacjaObok Dworca Łódź Fabryczna powstaną powierzchnie biurowe dla 4 tys. osób oraz plac z kawiarniami i zielenią. Brama Miasta to najnowsza inwestycja biurowa firmy Skanska, która powstanie vis a vis Dworca Łódź Fabryczna. Będzie to nowoczesna przestrzeń dla biznesu, doskonale skomunikowana z pozostałą częścią miasta, posiadająca otwarte patio z kawiarniami, małą architekturą, amfiteatrem i zielenią. Inwestycja dzięki swojej charakterystycznie rdzawej elewacji wpisze się również w estetykę fabrycznej Łodzi, stając się jednym ze znaków rozpoznawczych NCŁ. „Potrzebujemy najwyższej klasy przestrzeni biurowych, ale też miejsc, które tak jak zrewitalizowana ulica Piotrkowska, przyciągną łodzian także poza godzinami pracy. Miasto to nie mury, to przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkają. Brama Miasta będzie przykładem takiej właśnie przestrzeni – nowoczesnej i tętniącej życiem” – mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Nowe centrum Łodzi przyspiesza. Obok oddanego do użytku dworca, na ukończeniu jest już budowa Nowej Fabrycznej – budynku biurowego Skanska, gdzie siedzibę będą miały między innymi Cybercom, Fujitsu i Whirlpool. Jak wynika z szacunków Urzędu Miasta Łodzi, docelowo do 2025 roku w samym NCŁ może mieszkać 16,5 tys. osób i pracować aż 21,5 tys. ludzi. Między innymi dzięki temu przedsięwzięciu Łódź jest jednym z faworytów w walce o Expo 2022, najważniejszą imprezę targową na świecie. Z kolei o rosnącej atrakcyjności biznesowej Łodzi świadczy wysoki poziom najmu powierzchni biurowej i niski wskaźnik pustostanów.  Aż połowa z ok. 125 tys. mkw. znajdującej się w budowie nowoczesnej powierzchni biurowej jest już zabezpieczona umowami przednajmu.

W dwóch budynkach biurowych o łącznej powierzchni najmu 40 tysięcy mkw., będzie pracować nawet 4 tysiące specjalistów. W najwyższych miejscach budynki sięgną 15 kondygnacji naziemnych. Otwarty plac, miejskie kawiarnie, ogólnodostępne WiFi, zieleń i mała architektura sprawią, że będzie to idealne miejsce do pracy na świeżym powietrzu, mniej formalnych spotkań biznesowych,  ale i wydarzeń kulturalnych i inicjatyw takich jak chociażby kino letnie.

– Jesteśmy z Łodzią silnie związani. Od ponad 5 lat budujemy tu nowoczesną przestrzeń dla biznesu. Łącznie w wybudowanych przez nas budynkach biurowych w mieście będzie pracować nawet 10 tys. specjalistów – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. – Brama Miasta to znacznie więcej niż inwestycja biurowa – to punkt na mapie Łodzi, który dzięki otwartemu patio, kawiarniom i sezonowym aktywnościom jest atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu – dodaje Arkadiusz Rudzki.

Brama_Miasta_-_wizualizacja_2

Pracownicy Bramy Miasta będą mogli skorzystać również z 230 miejsc parkingowych i ok. 200 miejsc rowerowych w samym kompleksie. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też miejski parking na 960 miejsc.   Za projekt odpowiada renomowana pracownia medusa group. Elewacja budynku pokryta charakterystycznym rdzawym kortenem i ceglane patio nawiązują estetyką do fabrycznych tradycji Łodzi. To przykład ponadczasowej architektury wpisującej się w wielkomiejski charakter NCŁ.

–  Łódź jest miastem wielokulturowym, miastem patchworkiem, które podobnie jak śląska metropolia, w której się wychowałem i żyję na co dzień, potrzebuje nowych, atrakcyjnych przestrzeni wspólnych, miejsc spotkań, otwartych pasaży i placów dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Jednym z takich miejsc ma być nowa Brama Łodzi, bowiem Łódź nie potrzebuje dziś – jak sądzę – nowych szklanych domów. Brama Miasta ma być przykładem szerokiego myślenia o mieście i jego przyszłych użytkownikach i nowych pracownikach. Architektura tego budynku ma być prosta i ponadczasowa, wykorzystująca korten, nowoczesny materiał, którego barwa nawiązuje do cegły, materiału stanowiącego architektoniczny rodowód Łodzi – podkreśla Przemo Łukasik, architekt z interdyscyplinarnego studia projektowego medusagroup.

– Rozpoczęcie budowy: I połowa 2017.
– Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 40 000 mkw. GLA.
– Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 500 mkw. GLA.
– Cały kompleks dostarczy 230 miejsc parkingowych.
– Budynek I etapu w najwyższym miejscu: 15 kondygnacji naziemnych.
– Certyfikacja: LEED Gold.
– Generalny wykonawca: Skanska S.A.
– Autor projektu architektonicznego: medusa group.

Dla porównania prezentujemy poprzednią wersję Bramy Miasta:

Zobacz także:

Brama Miasta (foto) – ifnormacja z 2013 roku

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
punktdlalodzi
Plaster Łódzki z Punktem dla Łodzi (foto)
DSC_0027
Artystyczny Pchli Targ na Księżym Młynie (foto)
Ikony generała Andersa wrócą do Syrii (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*