Od 21 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać nową wystawę czasową „Bownik. Podszerstek”, pierwszą w historii Muzeum autorską wystawę fotografii.

Paweł Bownik to ceniony polski artysta, który za pomocą fotografii tworzy wielowymiarową sztukę. W nowatorski sposób łączy pracochłonną, warsztatową fotografię studyjną z tradycjami malarstwa i sztuki konceptualnej. Owocem jego artystycznych poszukiwań są niezwykłe projekty fotograficzne o mocnym obrazowym przekazie, będące intelektualną grą z symbolami, znakami i historią.

Wystawa prezentuje wybrane prace artysty z początków twórczości, czyli serii takich jak Gamers (2010) o nastoletnich graczach e-sportowych, poprzez jeden z najbardziej rozpoznawanych projektów Disassembly (2011–2012), w którym artysta demontował i montował egzotyczne kwiaty, aż po abstrakcyjne Kolory straconego czasu (2018–2019) i prace najnowsze powstałe w 2021 roku z myślą o wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, takie jak Strzępki, Komnata, Sufit oraz fotografie ubrań z muzealnej kolekcji w ramach cyklu Rewers.

fot.Dariusz Kulesza

Zdjęcia Bownika pełne są symboli, odkrywania nieoczywistego, odsłaniania niewidzialnej strony świata materialnego. Tytułowy „podszerstek” obecny jest w wystawienniczej narracji poprzez skojarzenie świata natury i człowieka, wskazanie szczelin, jakie istnieją między naszym codziennym jego oglądem, spojrzeniem rzuconym mimochodem na współczesne zjawiska, cywilizacyjne i społeczne konsekwencje oddziaływania technologii, a pieczołowitym obserwacjom stanu przedmiotów, szczegółów ulotnych
i niedostrzegalnych na przysłowiowy „pierwszy rzut oka”.

Ekspozycji towarzyszy obszerna, anglojęzyczna publikacja „Bownik. Undercoat” ukazująca artystyczną drogę fotografa. Obok bogatego materiału wizualnego, ujawniającego m.in. kulisy sesji zdjęciowych, precyzyjne szkice i notatki artysty, w publikacji znalazły się eseje literatów i badaczy kultury wizualnej, będące komentarzem do poszczególnych serii prac Bownika.

Ekspozycję można oglądać do 24 lipca 2022 roku. Druga jej odsłona zostanie prezentowana wiosną 2023 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Bownik. Podszerstek
21.04–24.07.2022
Kuratorka: Magdalena Ziółkowska
Aranżacja wystawy: Bownik i Magdalena Ziółkowska
Identyfikacja wizualna wystawy: Agata Biskup
Produkcja: Przemysław Purtak
Koordynatorka wydawnicza: Paulina Kowalczyk
Partner wystawy: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

/fot. mat.pras. Dariusz Kulesza

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat4
Roxi Paradoxi w Galerii Hotelu Grand
Trwa 16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny
Prawda czasu, prawda plakatu w Galerii Willa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*