Boso, ale na rowerze – recenzja

bosoaleŚmiech przez łzy – to  droga, jaką wytyczył nam w  „Boso, ale na rowerze, Van Groeningen. Obraz jest adaptacją częściowo autobiograficznej książki Dimitriego Verhulsta. W filmie wykorzystano dwa wątki, które zawsze sprzedadzą się publice, przede wszystkim motyw niespełnionego pisarza uwikłanego w trudne dzieciństwo. Na zakończenie rzecz jasna nie mogło zabraknąć happy endu.

 
Centralną postacią filmu jest Gunther, najmłodszy z rodu Strobbe’ów, który relacjonuje nam swoje życie. Dzięki retrospekcji obserwujemy dogłębnie żywot całej familii. Egzystencja flandryjskiej rodziny sprowadzona została do zaspakajania podstawowych potrzeb i instynktów.  Dom w jakim przyszło żyć 13-latkowi, to ojciec i trzej wujaszków, którzy nie stroją od wypitki i bitki.

Całą rodzinne utrzymuje ze swojej skromnej emerytury babcia, która  zawsze stoi murem po stronie swojego wnuka. W tym filmie nikt nie użala się na swój los, przed oczami  mamy jedynie obraz dobrej zabawy i śmiechu. Klan zawsze trzyma się razem, każdy może na siebie liczyć.  

O całej fabule można byłoby rzecz sentencjonalnie „nihil nove sub sole”, ale nie do końca. Choć całość oparta jest na znanych wątkach, które trzymają widza przy ekranie. To obraz niezaprzeczalnie skrojony jest wyjątkowo. Naturalistyczne sceny przemocy i wymiocin zacierają się kiedy pojawiają się drobne iskierki nadziei na poprawę sytuacji Strobbe’ów. Jak w kalejdoskopie zmieniają się nastroje i klimat, jest przesłodko, ale nie brakuje także goryczy. Po prostu c’est la vie, w najmroczniejszym i najgorętszym wydaniu.

Film ten niewątpliwe należy zobaczyć! Obraz zrobił na mnie piorunujące wrażenie i  na tyle przemówił do mojej podświadomości, że zamierzam przeczytać powieść na podstawie, której została oparta ekranizacja.

 

Jeden komentarz do “Boso, ale na rowerze – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy