18012013_035Carpe Diem Borysa Makarego to najnowsza propozycja Galerii FF. Ekspozycję znajdującą się w przestrzeni Łódzkiego Domu Kultury można oglądać do 16 lutego 2013 roku.

Projekt składa się z siedmiu tryptyków, z których każdy jest podpisany innym imieniem kobiety i opatrzony inną datą. Ciągłość dat czarno-białych fotografii wskazuje na to, że wszystkie przedstawione sytuacje miały miejsce w ciągu jednego tygodnia. Środkowa fotografia każdego z tryptyków jest portretem nagiej kobiety, która zawsze patrzy w obiektyw, dwa pozostałe ilustrują fragmenty wnętrza. Na ostatnim z tryptyków zarówno postać, jak i wnętrze są zupełnie nieostre, również imię kobiety pozostaje przez autora ukryte.

Prezentowanym w galerii fotografiom towarzyszy instalacja: łóżko, na którym znajduje się zmięta pościel, służąca jako podłoże do projekcji filmu – również portretów kobiet ze zdjęć.

joomplu:47456

– Makary nie boi się ujawnić niedoskonałości fotografii jako medium, które oddaje rzeczywistość. Mimo tego, że daje ona możliwość odzwierciedlenia wyglądu przedmiotu, przeniesienia jego wizerunku w niemal doskonały sposób, zakłada jednocześnie jego nieruchomość – pisze w katalogu do wystawy Karolina Jabłońska. – Pozwala przy tym pokazać jedynie moment, jedną chwilę. Przy pomocy fotografii nie można pokazać nie tylko wydarzeń rozgrywających się w czasie, akcji, procesu, przedmiotu w ruchu, ale również trudno w niej scharakteryzować dany przedmiot czy osobę, zwłaszcza jeśli chodzi o jej cechy charakteru, upodobania czy aktualny nastrój. Z tego powodu Makary posłużył się tryptykiem, w którym środkowa część jest portretem kobiety, a dwie skrajne przedstawiają wnętrza, w których żyje portretowana. Dopiero te trzy zdjęcia tworzą całość.

joomplu:47450

Borys Makary – uczył się fotografii mody w International Center of Photography w Nowym Jorku oraz od Milesa Aldridge’a. Był asystentem Richarda Warrena. Wykładał fotografię mody w Akademii Fotografii. Założyciel akademickiego klubu fotograficznego Fotowyż i współwłaściciel agencji fotograficznej Winnow Photo. Student Katedry Fotografii Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2012 otrzymał International Photography Award – wyróżnienie w kategoriach (dla profesjonalistów):
Reklama – Moda, Reklama – Produkt, Sztuka – Krajobraz.

Zobacz także:

Tomasz Grzeszczak – Stany Zawieszone (foto)

Piotr Stós – Po drugiej stronie lustra (foto)

Tomasz Ferenc – Artysta jako obcy (foto)

Look on Fashion w Galerii Imaginarium (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
01092012_013
Obecni w przedmiotach – Portret Rodzinny w Szafie (foto)
Fotofestiwal 2019 (foto)
IMG_4489
Fotofestiwal 2014: Ołtarz subiektywny (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*