BORDERLINE | Irena Zieniewicz w Galerii Re:Medium

Serdecznie zapraszamy na wystawę Ireny Zieniewicz Borderline do Galerii Re:Medium. Wystawa potrwa do 12 marca. Wernisaż odbędzie się w ten czwartek (26.01) o godz. 18.00.
__________
(…) bardzo wielu ludzi cierpi na syndrom granicy. Komuś, kto nigdy nie pragnął przekroczyć żadnej granicy albo nigdy nie czuł się przez granicę odrzucony, trudno nas zrozumieć. (…) Bo to, czy ktoś cierpi na syndrom granicy, czy też nie, zależy w dużej mierze od szczęścia, od tego, gdzie się kto urodził.
Gazmend Kapllani, Krótki podręcznik przekraczania granic
__________
Bordeline – tytuł wystawy w Galerii Re:Medium może implikować różnorodne skojarzenia interpretacyjne, takie jak: połączenie dwóch słów „border” – granica, „line” – linia, sztuczny podział, dzielenie przestrzeni/dzielenie społeczeństw, granica jako próba ochrony przed napływem „złego”, budowanie granic – próba stabilizacji sytuacji politycznej. Mechaniczny zabieg – rysowanie granic, który powtarza się w pracach Ireny Zieniewicz, nawiązuje również do pojęcia znanego w psychiatrii. „Borderline” to także osobowość z pogranicza: Mimo że stan emocjonalny tych osób nieustannie się zmienia, to jednocześnie jest on stabilny; określa się to pojęciem: „stabilnej niestabilności”. Interesujące dla twórczyni są zależności między „osobowościami z pogranicza”, „sytuacją na granicy”, „osobami, które są na granicy” – zarówno dotyczy to faktycznej sytuacji geograficznej (osoby koczujące na granicy polsko-białoruskiej), ale także „osoby, które są na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej”.
W obliczu rozgrywających się tuż za wschodnią granicą Polski wydarzeń „syndrom granicy” nabiera dodatkowego znaczenia, stwarzając szerokie pole interpretacyjne, co zostało zaakcentowane w twórczości Ireny Zieniewicz, która uważnie obserwuje wszystko to, co dzieje się na świecie. Sięga po różnorodne dziedziny, takie jak m.in. rzeźba, instalacja, prace site specific, malarstwo, grafika artystyczna i projektowa, by odnieść się do ważnych problemów współczesności. Wykorzystuje te media, mając świadomość, że materialność dzieła pozwala pełniej wybrzmieć ideom: równości wszystkich ludzi, szacunku dla ich godności, wolności – Adriana Usarek do katalogu wystawy.
__________
Irena ZIENIEWICZ – ur. 09.03.1993 roku w Lublinie. W czerwcu 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, na kierunku malarstwo. W 2020 roku ukończyła studia II stopnia na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych macierzystej uczelni. Bierze udział w licznych konkursach. W 2019 roku została laureatką nagrody Artystyczna Podróż Hestii.
__________
Patronat medialny: Kalejdoskop, Niezła Sztuka, Plaster Łódzki, Ret-Sat1

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
WERNISAŻ: 26.01.2023, godz. 18.00
kuratorka: Adriana Usarek
| 26 stycznia – 12 marca |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *