JOGA_official_photo_fot._Piotr_GolebiowskiBook Gig to projekt promujący młodą, polską, niezależną scenę. Wystartował w listopadzie w Muzeum Książki Artystycznej, dotychczas wystąpili m.in. Sjón, Small Mechanics, Klara czy Youth Novels. Już dziś chcemy zaprosić Was na kolejną porcję świetnej muzyki – zarezerwujcie sobotni wieczór 16 kwietnia. Widzimy się przy Tymienieckiego 24. Przed publicznością wystąpią zespoły: Jóga, SOXSO i Youth Novels. Bilety:  15 zł w przedsprzedaży, 20 zł w dniu koncertu.

JÓGA – Oni brzmią jak King Krule! – powiedzieli będący pod ogromnym wrażeniem muzycy islandzkiej kapeli Low Roar, kiedy dwóch nastolatków ze Śląska zagrało support przed ich krakowskim koncertem. W ich muzyce jest coś niepokojącego, ale zarazem pięknego i ujmującego. Kamila i Rafała łączy nie tylko przyjaźń od lat przedszkolnych, ale przede wszystkim niesłychaną wrażliwość, słyszana niemal w każdym wydobywającym się dźwięku. Młodzi muzycy w niezwykły sposób łączą gitarę akustyczną z nowym elektronicznym brzmieniem, zręcznie przemycając swoje skandynawskie inspiracje. Twórczość Jógi (nazwa zespołu pochodzi od piosenki Björk) niesie więc ze sobą tajemniczość, rozedrganie, ale też niezwykłą, jak na młody wiek artystów, dojrzałość. Wysokie stężenie emocji, chwytające za serce piosenki, melancholijna eteryczność. Gdy występowali na scenie X Faktora Kuba Wojewódzki powiedział: To zaszczyt Was spotkać. Poznajcie i Wy, przekonując się o wyjątkowości Jógi.

Jóga tworzy od 2013 r. ma na koncie kilkadziesiąt znakomicie przyjętych koncertów, również w charakterze supportów przed takimi zespołami jak: Low Roar, Fismoll, Rebeka, The Dumplings czy Pustki. Wśród największych inspiracji wymieniają jednym tchem takich artystów jak: Björk, London Grammar, Crystal Castles i Daughter.

W październiku 2014 r. własnym sumptem wydali epkę zatytułowaną „Skin”, która zawiera 6 utworów. Z kolei we wrześniu 2015 roku Jóga jako jedyny zespół z Polski została zwycięzcą międzynarodowego konkursu Converse Rubber Tracks. Spośród 9 000 zgłoszeń z całego świata wybrano 84 zespoły, które dostały możliwość odbycia sesji nagraniowej w jednym z 12 studiów na różnych kontynentach. Zespół wykorzystał tę możliwość rejestrując kolejne utwory na swoją nową EP-kę w legendarnym Hansa Tonstudio w Berlinie, w którym powstawały albumy takich artystów jak U2, David Bowie, Iggy Pop czy Depeche Mode. Za realizację dźwięku i wsparcie produkcyjne podczas sesji odpowiadał Aaron Bastinelli na co dzień pracujący w nowojorskim studiu, który współpracował m.in. z Bono, Markiem Fosterem czy The Roots. Obecnie zespół poszukuje wydawcy swojego nowego materiału.

Jóga to jedno z najciekawszych muzycznych odkryć ostatnich miesięcy. Utalentowani, wrażliwi i zaskakująco dojrzali – Olga Stachowicz, Music Is. Jóga udowadnia, że niewielkimi środkami można przekazać bardzo wiele. Dwóch nastolatków ma niesłychaną wrażliwość, którą widać nawet bardziej w nich samych niż słychać w ich muzyce – Hubert Grupa, Brand New Anthem.

SOXSO to polski zespół muzyczny wykonujący muzykę elektroniczną założony w 2015 roku w Katowicach przez Nataszę Ptakovą i Maćka Sawocha. Współpraca Nataszy i Maćka rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w 2012 roku przy formowaniu projektu Natasza Ptakova. Z czasem duet postanowił rozwinąć swoją twórczość o nowe brzmienia pod innym szyldem i tak powstal nowy projekt o nazwie SOXSO. Muzykę SOXSO cechują elektroniczne, eksperymentalne dźwięki w połączeniu z emocjonalnym wokalem. Jedną z głównych części pracy nad materiałem są analogowe syntezatory, wykorzystane również w premierowym singlu Noise Wash. Z miłości do eksperymentowania głosem, a także inspiracji przełomem lat ’80 i ’90, powstała nowa jakość muzyczna na katowickiej scenie. Pracę nad singlem “Noise Wash” dopełnił miks i mastering wykonany przez Bartosza Szczęsnego znanego z duetu Rebeka. ! Zespół aktualnie pracuje nad wydaniem debiutanckiego albumu.

4 stycznia miała miejsce premiera 2 singla autorstwa katowickiego duetu SOXSO. Utwór “Madness” zapowiada album, który ukaże się w drugiej połowie 2016 roku.
„Madness” to niepokój, wzburzenie, coś nowego i świeżego, trochę agresji i buntu. Wszystko to doskonale też charakteryzuje naturę samego zespołu. Produkcję wsparł znany w Polsce i zagranicą Kuba Sojka.

YOUTH NOVELS – Chociaż swoją przygodę z muzyką zaczęli już kilka lat temu, dopiero w wakacje rozpoczęli nagrywanie i tworzenie piosenek na poważnie. Mimo że nie lubią szufladkować swojej twórczości, najbliżej im do alternatywy i indie-popu. Inspirują się wieloma artystami, ale motywację do grania znajdują właściwie wszędzie.

Zespół zaczął tworzyć pierwsze piosenki w sierpniu 2015 roku. Wtedy do sieci trafił też ich pierwszy kawałek „Marionette”. Przekroczył on barierę 2000 wyświetleń na YouTube i znalazł się na ogólnopolskiej playliście Usłysz. 15 listopada Youth Novels zagrali swój debiutancki koncert jako support Sister Wood w Estradzie Poznańskiej. Grupa przygotowuje się do wydania pierwszej EP-ki w wersji elektronicznej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zacier Solo w TU
pandemonium
Pandemonium w Luce
bozyk
Jerzy Michał Bożyk w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*