Bogusz Rupniewski w 6. dzielnicy

zweisW niedzielę, 30 lipca o godz. 18 w 6. dzielnicy wystąpi Bogusz Rupniewski. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale organizatorzy proszą o zabranie gotówki i wsparcie drobną kwotą do „kapelusza”.

Przyszedł czas na promocję solowej płyty duo smyczkowego Bogusz Rupniewski. Tworzą je wiolonczelistka Małgorzata Bogusz (Wiedeń) oraz skrzypek Michał Rupniewski (Wrocław). Oboje muzycy związani są z Łodzią, współtworząc także tamtejszą scenę. Aktywni w zespołach takich jak Dźwięk-Bud, Hybrida Conclusio, czy w projektach „Muzyka Litzmannstadt Getto”, „FREEvolous Improvisations”.

Nazwa zespołu nawiązuje do jedności (wszak Bogusz Rupniewski to jeden człowiek), zaś tytuł płyty do dwoistości („Zweiheitsmusik” to neologizm, który można tłumaczyć jako „muzyka podwójności”). I właśnie tego rodzaju dialektyczne napięcie obecne jest w prezentowanej twórczości. Album „Zweiheitsmusik” to zapis spotkania dwu różnych wrażliwości artystycznych, pod znakiem nostalgii za przeszłością (w historii będącej inspiracją dla płyty), ale także spojrzenia w przyszłość i poszukiwania nowych form wyrazu poprzez dźwiękową eksplorację instrumentów smyczkowych i wyrwania ich z przypisanej im konwencji. Muzyka swobodnie improwizowana z dalekimi echami muzyki folkowej i klasycznej, bez chęci jednoznacznego przypisania do żadnych ze stylistyk. Po prostu Zweiheitsmusik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *