Bogom nocy równy w Teatrze Nowym

18 grudnia w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbędzie się premiera autorskiego spektaklu Wojciecha Bartoszka na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego pt Bogom nocy równi.

Na pograniczu polsko-sowieckim działa polski agent wywiadu. Ciągle w zagrożeniu- przed dekonspiracją, donosami, zdradą, patrolami GPU- buduje siatkę wywiadowczą wykorzystując ludzkie słabości zarówno do alkoholu, jak i kokainy. Jest sprytny, dzielny i wytrzymały. Szczęście mu dopisuje, a więc z zadań wywiązuje się znakomicie. Aż tu okazuje się, że też ma słabość- kobieta. Nie kobieta ogólnie, jakaś, ale ta jedyna, wymarzona. Ona mieszka po sowieckiej stronie, on po polskiej. Na sowiecką stronę przechodzi tylko by wykonać zadanie. Jak to zmienić? Jak ułożyć sobie życie? Ale…… czy kobiecie można ufać?

Spektakl oparty jest na książce Sergiusza Piaseckiego pod tym samym tytułem. Powieść ma charakter autobiograficzny, jak większość twórczości Piaseckiego, który spędził młodość na pograniczu i wiele lat pracował jako agent wywiadu. Do czasu!

Pisać zaczął dopiero w więzieniu, a robił to tak dobrze, że Melchior Wańkowicz – ówczesny prezes Pen Clubu – wyjednał mu ułaskawienie u Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *