BOBKOWSKI_ZAPROSZENIE27 października 2013 roku skończyłby sto lat, przeżył zaledwie 48, ale dla czytelników pozostanie zawsze młodym mężczyzną przemierzającym Francję na rowerze albo budującym modele samolotów w dalekiej Gwatemali. Wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, chuligan wolności: Andrzej Bobkowski (1913-1961).

W poniedziałek, 30 września o godz. 18 Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka odbędzie się wernisaż wystawy Bobkowski. Chuligan wolności. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października.

To jednak nie wszystko co w związku z Bobkowskim organizowane będzie w Teatrze Nowym.  15 października o godz. 18 rozpocznie się Wieczór z chuliganem – czytanie „Szkiców piórkiem” i nieznanych dzienników Andrzeja Bobkowskiego, pokaz filmów dokumentalnych o pisarzu:„List z Gwatemali” – realizacja Tomasz Rudomino i Anna Kwiatkowska. To szkic o życiu i twórczości Andrzeja Bobkowskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych. Zrealizowany w Gwatemali program koncentruje się na pobycie autora w tym kraju w latach od roku 1948 aż do śmierci. Na tle ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej Gwatemali autorzy ukazują życie codzienne Andrzeja Bobkowskiego na podstawie listów i notatek pisarza, a także wspomnień osób, które go znały.

Kolejnym prezentowanym obrazem będzie: „Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności”- realizacja: Marcin Więcław Film prezentuje fragmenty „Szkiców piórkiem” oraz eseje i listy Bobkowskiego, przedstawia równie niezwykłe życie ich autora zakończone przedwczesną śmiercią w dalekiej Gwatemali w roku 1961. Teksty czyta Mariusz Benoit.

16 października, godz. 18:00 – Kosmopolacy: duma i uprzedzenia. Bobkowski w stulecie urodzin. Wśród gości m.in. Krzysztof Rutkowski, Krzysztof Ćwikliński, znawcy i badacze twórczości pisarza. Oprócz tego od 1 do 15 października – warsztaty literacko-teatralne dla uczniów i studentów „Ćwiczenia z Bobkowskiego”.

Poza imprezami w Łodzi akcje w związku z Andrzejem Bobkowskim odbędą się również w Krakowie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
1085188_halloween_pumpkin
Halloween 2014 w Łodzi – informator
Targi Prezentów Świątecznych Mikołajek 2018
irishafter
Irish Afternoon in w Art Inkubatorze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*