Blogosfera w Łodzi się profesjonalizuje

bloggSzusz, Niebałaganka czy Prakreacja, to miejsca w sieci tworzone przez łodzian. Choć pod względem tematyki blogi te są zróżnicowane, to łączy je publiczność liczona w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy fanów. Pisaniem bloga zajmuje się coraz więcej łódzkich twórców internetowych. Nie wszystkie zdobywają popularność, jednak ich rozwój pozytywnie wpływa na łódzką blogosferę.

Jak wynika z „Raportu Polska Blogosfera 2016”, coraz więcej twórców zaczyna zarabiać na prowadzeniu bloga – 40 proc. realizuje płatne wpisy sponsorowane, dla 6 proc. blog jest jednym z głównych źródeł utrzymania, a dla 4 proc. stał się  pracą na cały etat .

Coraz więcej internetowych twórców z Łodzi przebija się spośród różnorodnego środowiska blogosfery i traktuje swoje miejsce w sieci jako pomysł na biznes lub drogę do zbudowania silnej marki osobistej. Blogerzy nie tylko realizują kampanie reklamowe dla znanych marek, ale też wydają książki, sprzedają autorskie produkty w sklepach internetowych, prowadzą warsztaty i zarabiają na edukowaniu innych. Łódzkie środowisko blogerów wspierają też lokalne firmy. Mimo, iż są to często miejsca skierowane do wąskiej grupy odbiorców, np. osób zainteresowanych renowacją mebli, organizacją życia w domu czy lokalnymi restauracjami, to skupiają one wokół siebie grono stałych czytelników.

Prowadzenie bloga dla wielu autorów stało się sposobem na życie i pomysłem na rozwój kariery zawodowej. Dawniej blogi postrzegane były jako rodzaj internetowego pamiętnika. Dziś bardziej przypominają profesjonalne magazyny lifestylowe i branżowe, a ich autorzy nierzadko traktują je jak swój biznes. Ważny jest nie tylko właściwy dobór tematyki, pisanych tekstów, ale też wysokiej jakości zdjęcia. Iza Borowska, współautorka Yemy w Łodzi zauważa, że gołym okiem widać, kto nadąża za trendami i potrafi zbudować poczytny blog, nawet jeśli dotyczy on niszowej tematyki: – Na naszej stronie organizujemy drugą edycję konkursu dla blogerów kulinarnych z Łodzi. Z poprzedniej, która miała miejsce trzy lata temu przetrwały tylko dwie nominowane strony. To pokazuje, że prowadzenie profesjonalnego bloga zajmuje naprawdę dużo czasu. Dziś poziom jest znacznie wyższy niż jeszcze kilka lat temu. Nie wystarczy dobrze gotować i publikować ciekawe przepisy, ale trzeba dysponować świetnymi zdjęciami i skupiać wokół siebie czytelników w mediach społecznościowych, a to często zajęcie na cały etat – mówi Iza. Zjawisko profesjonalizacji blogosfery widoczne jest w skali całego kraju.

Autorzy coraz częściej traktują blogi także jako miejsce do promocji własnej marki. Agnieszka Skupieńska, łodzianka i autorka bloga Tosieoplaca.pl uczy, jak zarabiać na pracy w domu. Wydała własną książkę i regularnie edukuje innych poprzez kursy on-line. Blog pomógł także w rozwoju kariery Wojciecha Wawrzaka, łódzkiego prawnika, który jako student założył specjalistycznego bloga Prakreacja.pl. Wojtek porusza na nim tematy związane z aspektami prawnymi w branży kreatywnej. Swoim profesjonalnym podejściem do tematu zyskał stałe grono czytelników i zbudował silną markę osobistą. Dzięki temu pierwsze zlecenia zdobył zaraz po studiach i przyznaje, że znacznie pomógł mu w tym blog, który został wyróżniony nagrodą za Najlepszy Blog Roku w 2015 r.: – Wszystko zaczęło się od bloga i nadal dużo wokół niego się kręci. Obecnie mam też inne możliwości promowania swojej marki np. poprzez prelekcje na konferencjach branżowych, podcasty czy webinary, ale kołem zamachowym była Prakreacja. Wielu blogerów wykorzystuje swoje strony do wspierania prowadzonej działalności. Blogosfera jest obecnie tak nasycona, że twórcy niekoniecznie koncentrują się na zbudowaniu najbardziej poczytnego miejsca w sieci i promowania w nim marek, ale tworzą z bloga wizytówkę osobistą, która przyciąga klientów i nakręca im sprzedaż usług czy produktów w sklepie internetowych – mówi Wojciech Wawrzak, który prowadzi także warsztaty dla blogerów, które coraz częściej organizuje się w Łodzi.

Widać to po ilości inicjatyw, jakie dla tych twórców organizuje się w mieście. W zeszłym roku cyklicznie odbywały się zamknięte spotkania dla kilkunastu autorów blogów w łódzkim oddziale Idea Hub – Jesteśmy otwarci na współpracę z branżą kreatywną, dlatego chętnie wspieramy wydarzenia i akcje skierowane m.in. do twórców internetowych. Formuła spotkań mastermind to doskonała okazja do bliższego poznania, wymiany doświadczeń i wspólnego wypracowania sposobów na rozwiązanie problemów wynikających z prowadzenia bloga i potraktowanie swojej internetowej działalności z biznesowym podejściem – mówi Marta Bloch, project manager Idea Hub, który partneruje dużej, branżowej konferencji Łódź Bloguje. Impreza od pierwszej edycji przyciąga twórców nie tylko z Łodzi, ale także z całego kraju. Organizatorzy zapowiadają kolejną odsłonę wydarzenia jesienią 2017 r. W Łodzi regularnie odbywają się także mniejsze spotkania m.in. matek i ojców, którzy prowadzą blogi rodzicielskie czy blogerek urodowych. Co roku na MeetBlogin zjeżdżają do Łodzi blogerzy wnętrzarscy, dla których organizowane są prelekcje poświęcone designowi, konkursy oraz warsztaty i szkolenia prowadzone przez specjalistów z branży. Autorzy stron poświęconej kuchni i gotowaniu uczestniczą z kolei w Ogólnopolskim Spotkaniu Blogerów Kulinarnych, na którym mogą wziąć udział m.in. w szkoleniach poświęconych profesjonalnej fotografii. Twórcy przyznają, że choć Łódź nie może uznawać się za blogerską stolicę Polski, to w mieście pojawia się coraz więcej wydarzeń i możliwości, które przyciągają to środowisko i tworzą dla niego sprzyjające warunki do rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *