02_Nowosci_z_okresu_permuW przestrzeni Centralnego Muzeum Włókiennictwa do 29 czerwca można oglądać niezwykłą ekspozycję pod nazwą Nowości z okresu permu – biżuteria ze Skamieniałego Lasu w Chemnitz.

Prezentowane na wystawie eksponaty powstały w wyniku międzynarodowego warsztatu artystycznego, który miał miejsce w 2013 roku w niemieckim Chemnitz. Uczestniczyło w nim jedenastu renomowanych artystów plastyków z sześciu krajów europejskich, a także jedna artystka z Izraela. Za punkt wyjścia do swych poszukiwań artyści wzięli ważną geologiczną niezwykłość: Skamieniały Las w Chemnitz. Inspirowali się naukowymi odkryciami dotyczącymi tego, w szczególny sposób zachowanego, ekosystemu. Przed 291 milionami lat na terenach dzisiejszego Chemnitz istniała tropikalna oaza z egzotycznym światem roślin i zwierząt. Jednak ponad 291 milionów lat temu miała tu miejsce katastrofa, wybuchła gorąca lawa, która zalała całą okoliczną dolinę, porywając za sobą 30 metrowe olbrzymie drzewa i grzebiąc tym samym wszystkie żywe organizmy pod grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Wybuch ten doprowadził do powstania Skamieniałego Lasu w Chemnitz.

a4

Artystów zainteresowała estetyka, odkrytego w wyniku wykopalisk, skamieniałego drewna. W wyniku refleksji nad dawno pogrzebaną przyrodą powstała niezwykła biżuteria. W warsztatach i wystawie zwięli udział: Beate von Appen (Niemcy), Georg Dobler (Niemcy), Beate Eismann (Niemcy), Mari Ishikawa (Niemcy/Japonia), Margit Jäschke (Niemcy), Heike Lau (Niemcy), Birgit Laken (Holandia), Märta Mattsson (Szwecja), Martin Papcun (Słowacja), Deganit Stern Schocken (Izrael) i Flora Vagi (Węgry).

Wystawa prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa to element obchodów czterdziestolecia współpracy partnerskiej Łodzi i Chemnitz.

/fot. materiały muzeum, autor Lech Andrzejewski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_8165
Otwarcie Łódź Design Festival 2011! (foto)
glowne_carlos_gil
13. Fashion Week Poland – Carlos Gil (foto)
Joanna_Horodynska_w_Manufakturze
8. Fashion Week/Fast Fashion 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*