Kolejne ważne miejsce na mapie kulturalnej Łodzi to nowo powstająca biblioteka przy Placu Wolności 4, w miejscu popularnego ,,chińczyka” jak na istniejąca tu wiele lat restaurację Ha Long mawiali Łodzianie, czy dawnego SIM-u. To jedna z najstarszych łódzkich kamienic z tradycjami kawiarnianymi bo na parterze od samego początku istnienia tego historycznego budynku znajdowały się m.in. kawiarnie czy restauracje. I do takich tradycji będzie odwoływać się wystrój nowej biblioteki. To już druga w tym tygodniu dobra informacja nie tylko dla bibliofilów po otwarciu Biblioteki na ul.Wschodniej. Na konferencji prasowej nawiązała do tego faktu wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka:

– To jest zdecydowanie tydzień ze świetnymi informacjami dla bibliofilów, we wtorek informowaliśmy Państwa o otwarciu nowej biblioteki Odyseja na ul. Wschodniej o profilu podróżniczym, a dzisiaj zapowiadam z największą przyjemnością, że od 20.11 w tym budynku ruszają prace nad kolejną, piękną placówką biblioteczną. Nowa inwestycja Biblioteki Miejskiej kosztować będzie niecałe dwa mln zł, z tego 1/4 czyli ok. 400 tys. to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Kultury. Miasto dołożyło ponad milion i resztę wypracowała Biblioteka Miejska. Nowa filia zostanie oddana do użytku czytelników jesienią 2021 roku. Umowa z wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu publicznego została podpisana we wtorek 17 listopada a jak wspomniałam już po trzech dniach ruszamy z pracami.

Biblioteka o nazwie Wolność będzie przyjaznym miejscem dla mieszkańców Łodzi, nastawiona w przyszłości także na turystów oraz wszystkich przebywających w samym centrum naszego miasta.

– W swojej stylistyce nowa biblioteka będzie nawiązywać do historycznych kawiarnianych klimatów, które w tej kamienicy były zawsze obecne. W dawnych kawiarniach mieszczących się w tym samym miejscu odbywały się m.in. spotkania literackie elit ówczesnej Łodzi ale także spotkania spiskowców w ramach powstania 1863 roku, tutaj także omawiano wystąpienia patriotyczne i wolnościowe w roku 1918, to historyczne miejsce, chcemy do tych tradycji nawiązywać w proponowanych warsztatach czy spotkaniach a w samej bibliotece będzie kawiarnia. Mówił z kolei na konferencji Paweł Braun – dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Pracami wchodzącymi w skład I etapu przebudowy zajmie się łódzka firma – Zakład Budowlano-Instalacyjny „OL-BUD”. Ich efektem będzie wyremontowanie piwnic i parteru zabytkowej kamienicy usytuowanej przy placu Wolności 4. Na potrzeby inwestycji została przygotowana kompleksowa dokumentacja projektowa i wykonawcza dotycząca całej kamienicy. Biblioteka wraz z czytelnią i przestrzenią dla dzieci i młodzieży ma być gotowa w ostatnim kwartale 2021 roku. Kolejnym etapem prac będzie przebudowa na pierwszym piętrze, zostaną tam, stworzone przestrzenie konferencyjne i kawiarnia. Na drugim piętrze – pomieszczenia biurowe dla zespołów zarządzających pracą w BMwŁ. W sumie cała inwestycja wyceniana jest na ok. 4 miliony złotych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Marcin Świetlicki w Domu Literatury (foto)
Wirtualne Targi Książki z rekordowym zainteresowaniem
IMG_6895
Puls Języka. Dyktando (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*