Nowa filia swoją siedzibę ma w jednej z najstarszych, łódzkich kamienic przy placu Wolności 4.

Księgozbiór

– Księgozbiór Biblioteki “Wolność” jest sukcesywnie budowany w oparciu o społeczny i wolnościowy profil Biblioteki – wyjaśnia kierownik filii, Natalia Królikowska – opiera się on na książkach z pogranicza literatury – esejach, reportażach społecznych, dziennikach, wywiadach, rozprawach, felietonach, publicystyce oraz na zaangażowanej literaturze pięknej, podejmującej ważne tematy społeczne.

Na półkach znalazło się około 10 tysięcy książek i pięćset audiobooków. W Bibliotece “Wolność” dostępne będą prenumeraty magazynów, czasopism i dzienników. W bibliotece przygotowano otwartą przestrzeń, przeznaczoną na spotkania i warsztaty, kącik dla dzieci, zachęcający do aktywnej zabawy i strefę młodzieżową.

Działania

Biblioteka Wolność ma patronować rozmaitym działaniom związanym z kwestiami społecznymi, obywatelskimi.  – Chcemy w tej przestrzeni poświęcić szczególną uwagę palącym problemom współczesnego świata.. Biorąc pod uwagę aktualne zmiany, które dotykają świat są to dla nas wszystkich wyjątkowo ważne tematy – podkreśla dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Halina Bernat. Całość inwestycji to ponad 2 miliony złotych, z czego 400 tys. dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ze względu na swoją centralną lokalizację oraz otwarty, wolnościowy i publiczny charakter Biblioteka “Wolność” powinna stać się miejscem spotkania i dialogu również dla innych instytucji kultury, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, a także oddolnych inicjatyw społecznych. W tym celu organizowane będą cykliczne spotkania, które będą integrować oraz animować lokalne środowisko kulturalno-społeczne.

– Otwarcie BIBLIOTEKI WOLNOŚĆ uczcimy wieloma wydarzeniami. Szczegółowe informacje będziemy publikować na facebookowym profilu biblioteki oraz na stronie internetowej BMwŁ – wyjaśnia Joanna Strzelec, kierownik Działu Promocji
i Marketingu BMwŁ.

Poniżej szczegółowy program:

Piątek, 26.11.2021

Przez cały dzień odbywać się będą akcje promujące księgozbiór Biblioteki “Wolność”, m.in. “Profesjonalne doradztwo literackie” w ramach którego znani i lubiani łodzianie wcielą się w rolę bibliotekarza i w trakcie jednogodzinnych dyżurów będą polecać książki naszym czytelnikom.

W piątek, odbędą się również dwa spacery wokół placu Wolności ze znanymi łódzkimi przewodnikami. Spacer przybliży historię placu Wolności oraz jego poszczególnych budynków. Przewodnicy opowiedzą o wydarzeniach o charakterze społecznym, politycznym, a także artystycznym, które miały miejsce w centralnym punkcie Łodzi. Pierwszy spacer odbędzie się w samo południe, a drugi po zmroku – o godzinie 16:30.

18:00 – 20:00

Spotkanie autorskie z Arturem Nowakiem i Stanisławem Obirkiem, autorami książki “Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele. Prowadzenie spotkania: Leszek Jażdżewski.

 

Sobota, 27.11.2021

Przez cały dzień odbywać się będą akcje promujące księgozbiór Biblioteki “Wolność”, m.in. “Profesjonalne doradztwo literackie” w ramach którego znani i lubiani łodzianie wcielą się w rolę bibliotekarza i w trakcie jednogodzinnych dyżurów będą polecać książki naszym czytelnikom.

18:00 – 20:00 Spotkanie autorskie z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki “Ostatni ludzie”. Prowadzenie spotkania: dr Tamara Skalska

 

Poniedziałek 29.11.2021

18:00 Inauguracja cyklu “Poniedziałki dla przyszłości”, w ramach których organizacje pozarządowe oraz oddolne inicjatywy obywatelskie zachęcać będą do działania na rzecz poprawy jakości wspólnotowego życia. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie grupa “Rodzice dla klimatu”

 

Środa, 1.12.2021

18:00 – 20:00 specjalne spotkanie Klubu Książki Zaangażowanej – dołącz do elitarnego grona i weź udział w inauguracyjnym forum czytelniczym. Zapisy na: filia_39@biblioteka.lodz.pl – liczba miejsc ograniczona , obowiązuje kolejność zgłoszeń 

Koszt to 2 mln. 400 tys. zł dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pozostała suma z Urzędu Miasta Łodzi.

/źródło zdjęć www.lodz.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6481
IX Festiwal Puls Literatury – dzień Sułkowskiego (foto)
IMG_6794
Spotkanie z Justyną Melonowską (foto)
odsonicie_tablicy_zofii_hertz_20150618_1381272653
Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffite (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*