Łódź buduje biblioteki czyli nowoczesny wystrój wnętrz, czytelnia, sala edukacyjna. Kolejna zmodernizowana osiedlowa filia biblioteczna czeka na czytelników.

Odnowiliśmy kolejną osiedlową filię Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Zapraszamy czytelników do Biblioteki Kostka przy ul. Kostki Napierskiego 4. Filia zyskała nowe, atrakcyjne, pełne przestrzeni wnętrze. Księgozbiór w Bibliotece Kostka liczy ponad 20 tysięcy pozycji. Czytelnicy znajdą w niej także książki z dużym drukiem oraz audiobooki.

– Bardzo ważne były dla nas świetne wyniki czytelnictwa filii. To dla nas główny bodziec do zmian. Liczymy, że stali czytelnicy już niebawem powrócą do biblioteki, a nowi wyruszą szlakiem naszych wyremontowanych filii. To już dwunasta zmodernizowana filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Do tej pory czytelnicy mogli korzystać z Biblioteki Otwartej, Przystani, na Kozinach, Dygresji, Reymonta, Rozgrywce, Słówka, Zagadce, Gdańskiej, Tuvim, Odysei, a także biblioteki na Mackiewicza. Biblioteka Miejska w Łodzi przeznaczyła na remont filii przy Kostki Napierskiego 4 ponad 20 tys. zł ze środków własnych. Kolejne modernizacje planowane na najbliższe miesiące będą dotyczyły osiedlowych filii przy ul. Wróblewskiego 67, ul. Turoszowskiej 9A i ul. Rojnej 39 – mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

W 2020 roku bibliotekę przy ul. Kostki Napierskiego 4 odwiedziło ponad 25 tysięcy osób, przy ul. Wróblewskiego 67 – ponad 18 tysięcy, przy ul. Rojnej 39 – ponad 22 tysiące.

– W ramach prowadzonych inwestycji nie zapominamy o inwestycjach w infrastrukturę instytucji kultury. W ramach programu rewitalizacji obszarowej oddaliśmy już 3 nowoczesne biblioteki w śródmieściu: TUVIM przy ulicy Tuwima 46, Odyseja przy ulicy Wschodniej 42 oraz bibliotekę przy Gdańskiej 8. Szczególnie nas cieszy to, że biblioteki już są rozpoznawane wśród łodzian, pełnią bardzo ważną rolę w życiu społecznym, są ośrodkiem integrującym lokalną społeczność. Nowoczesna biblioteka, to już nie tylko czytelnia, to miejsce spotkań, w którym można wypożyczyć książkę, ale również napić się kawy, czy porozmawiać ze znajomymi. I taka też będzie biblioteka przy ulicy Zachodniej 76. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta, warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto Łódź. Prace budowlane przy ulicy Zachodniej 76 rozpoczniemy jeszcze w tym roku – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Wyremontowane filie Biblioteki Miejskiej w Łodzi w ostatnich 2 latach:

Biblioteka Otwarta przy ul. Narutowicza 8/10.  Pierwsza nowa filia, otwarta po połączeniu bibliotek. Jedna z najczęściej odwiedzanych filii BMwŁ. W Bibliotece Otwartej znajduje się Kindloteka, która umożliwia użytkownikom dostęp do najnowszych pozycji książkowych, także w wersji elektronicznej.

Biblioteka Przystań przy ul. Przybyszewskiego 46/48. Niewielka biblioteka,
z odnowionym, zachęcającym do odwiedzin wnętrzem. W filii znajduje się ciekawy kącik dla dzieci.

Biblioteka na Kozinach przy ul. Długosza 21-23. Filia znajduje się w ciągu komunikacyjnym, w sercu osiedla Koziny. Biblioteka została przeniesiona z piętra na parter, czym zwiększono dostępność przestrzeni dla czytelników.

Biblioteka Dygresja przy ul Rewolucji 1905 r. 84. Przytulna filia, której wystrój powstał z myślą m.in. o studentach, w jej  pobliżu znajdują się dwie uczelnie prywatne i dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego.

Biblioteka Reymonta przy ul. Zaolziańskiej 49. Filia została przeniesiona z piętra na parter, co zwiększyło dostępność dla czytelników.

Biblioteka Rozgrywka przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3. W bibliotece znajduje się sala multimedialna oraz przestrzeń dla dzieci. Filia jest wyposażona
w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna. Pracownicy stale pracują nad aranżacją otoczenia biblioteki, w jej sąsiedztwie powstał np. ogród deszczowy, w sezonie wiosenno-letnim biblioteka organizuje wiele wydarzeń
w plenerze dla rodzin z dziećmi.

Biblioteka Słówka przy ul. Boya Żeleńskiego 15. Biblioteka przeszła gruntowny remont i rozbudowę, dzięki czemu uzyskano dodatkową przestrzeń dla czytelników. Wydzielono w niej pomieszczenie do projekcji filmów oraz salę dla dzieci. Filia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cała zresztą jej przestrzeń została zaprojektowana z uwzględnieniem ich wymagań. W bibliotece funkcjonuje drukarka 3D, na której czytelnicy wydrukują swoje projekty. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna.

Biblioteka Zagadka przy ul. Cieszkowskiego 11a. Osiedlowa filia, która posiada dużą czytelnię z siedziskami oraz salę poświęconą kryminałom.

Biblioteka Gdańska przy ul. Gdańskiej 8.  Filia o profilu społeczno-filozoficznym. Oprócz dużej czytelni jest tam także scena przeznaczona na spotkania autorskie czy koncerty. Dla młodzieży przygotowano salę Fajrant, w której można pograć w na konsoli PlayStation czy w trambambulę.

Biblioteka Tuivim przy ul. Tuwima 46.  Jedna z najnowocześniejszych filii BMwŁ.
W jej przestrzeniach zaprojektowano sale warsztatowe, kącik dla dzieci i strefę młodzieżową. Do dyspozycji czytelników jest energorower – urządzenie, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą siły mięśni.

Biblioteka Odyseja przy ul. Wschodniej 42. Filia o profilu podróżniczym. W Odysei znajduje się sala dla dzieci, sala multimedialna oraz warsztatowa. Jej przestrzenie są przystosowane do organizacji spotkań czy pokazów filmowych. Dodatkowym atutem jest piękne podwórko z drewnianą altaną oraz placem zabaw dla dzieci.

Biblioteka na Mackiewicza przy ul. Mackiewicza 35.  Filia po remoncie zyskała więcej przestrzeni, a do użytku czytelników oddano dodatkowe pomieszczenie. Pojawił się także kącik dla dzieci z wydzieloną strefą do zabawy. Modernizacja biblioteki była współfinansowana z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego – projekt „Przyjazna czytelnia na Mackiewicza” zakładał zakup mebli za 16 tys. zł, a pozostały koszt remontu i wyposażenia to około 40 tys. zł, który został pokryty ze środków własnych Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Biblioteka Miejska w Łodzi ma 65 filii. Z jej zasobów korzysta obecnie około 100 tys. użytkowników. Warto dodać, że przed centralizacją było ok 80 filii bibliotek w Łodzi.

/foto www.lodz.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5642
Ewa Lipska laureatką Nagrody Tuwima 2017 (foto)
XII Festiwal Puls Literatury – dzień 8 (foto)
„Taśmy Pani Dulskiej” – wykład poświęcony telewizyjnym inscenizacjom i filmowym adaptacjom „Moralności pani Dulskiej”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*