Już w lipcu Biblioteka Miejska w Łodzi rusza z kolejnymi działaniami w ramach projektu „Biblioteka dla każdego”*, finansowanego z funduszy norweskich. Projekt ma na celu tworzenie bibliotek otwartych, wolnych od uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji. Tym razem działania są skierowane do obcokrajowców mieszkających na terenie Łodzi.

W wakacje Biblioteka Miejska w Łodzi rusza z kolejnymi działaniami wspierającymi migrantów. – Dla obcokrajowców zamierzających dłużej pozostać w Polsce znajomość języka polskiego jest bardzo istotna. Równie ważna jest wiedza na temat przysługujących im praw i pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości w obcym kraju – podkreśla wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. – Trzecim ważnym obszarem jest oswojenie miasta, w którym żyją, poznanie jego specyfiki i kultury – dodaje Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

– Rozpoczynamy prowadzenie zajęć języka polskiego dla migrantów. Pierwsza grupa zebrała się już w Bibliotece Gdańskiej w Łodzi. Są to migranci z Białorusi i lada dzień rozpoczną naukę – mówi Joanna Strzelec, kierownik Działu Promocji Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Zajęcia będą miały różnorodny charakter a lektorzy zapewnią uczestnikom wszelkie niezbędne materiały – uzupełnia Joanna Strzelec.

Migranci będą mogli również skorzystać z porad specjalisty, świadczonych w zakresie prawnym, jak i w kwestiach nieformalnych. Doradzi on m.in. w kwestiach dostępu do edukacji i pomocy medycznej. Specjalista podpowie jak zapisać dziecko do przedszkola, wynająć mieszkanie, złożyć dokumenty na prawo jazdy, czy spędzić czas wolny w mieście. Celem porad jest wsparcie cudzoziemców w ułożeniu sobie życia w Łodzi we wszelkich jego aspektach. Porady będą świadczone bezpośrednio w punkcie, w formie on-line oraz drogą mailową.

W ramach projektu Biblioteka zaplanowała także tematyczne rodzinne spacery z obcojęzycznymi przewodnikami. Naszym celem jest pokazanie migrantom Łodzi od innej m.in. bajkowej, wielokulturowej czy filmowej strony. Spacery będą dobrym pretekstem do spotkania się migrantów w czasie wolnym, nawiązania nowych znajomości i będą stanowiły aktywną formę relaksu.

Zarówno lekcje, jak i porady są bezpłatne i będą realizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Szczegóły dotyczące terminów będą publikowane na stronie BMwŁ.

* Projekt „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie” realizowany jest w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0047
Kawiarnia Literacka: Barański i Tatarowski (foto)
Lodzer Volkszeitung – nowe czasopismo w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej
MC4
Maria Czubaszek w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*