Wielka przeprowadzka w Białej Fabryce (foto)

Dźwigi, wózki widłowe, podnośniki – w najstarszym skrzydle Białej Fabryki spore zamieszanie. Unikatowe maszyny włókiennicze jedna po drugiej opuszczają salę wystawienniczą po to, by czas ogromnego remontu, do którego przygotowuje się CMWŁ, przeczekać bezpiecznie w muzealnych magazynach. Przeniesienie eksponatów to spore wyzwanie, bo jedna maszyna, tak jak pochodząca z lat 60. zgrzeblarka, waży nawet 6 ton.

Już wkrótce charakterystyczny budynek od strony ulicy Piotrkowskiej, od którego pochodzi nazwa Białej Fabryki, odzyska blask, a w jego unowocześnionych wnętrzach powstanie zupełnie nowe wystawa. Jednak zanim się to stanie, trzeba przenieść do magazynu aż 90 prezentowanych tu do tej pory eksponatów. Większość z nich to egzemplarze, którymi nie może poszczycić się żadne inne polskie muzeum. Wśród nich są między innymi: rekonstrukcja średniowiecznego krosna drewnianego, ponad stuletnie krosno ręczne drewniane z początku XX wieku, czy kilkusetkilogramowe krosno pasmanteryjne.

Cała operacja przenoszenia urządzeń została podzielona na etapy i potrwa nawet kilka tygodni. – Niektóre z maszyn, tak jak czechosłowackie krosno pneumatyczne czy lubelska zgrzeblarka ważą nawet kilka ton. Największa trudność polega na tym, by połączyć wielką siłę potrzebną do ich przeniesienia, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – mówi kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego Marcin Gawryszczak. – Przeprowadzką zajmują się wyspecjalizowane firmy transportowe, których doświadczenie gwarantuje bezpieczeństwo relokowanych eksponatów – dodaje.

Większość maszyn wróci na miejsce po zakończeniu remontu. Staną się częścią wystawy, poświęconej historii przemysłu włókienniczego, wzbogaconej o eksperymentatorium. W tej interaktywnej przestrzeni w praktyce będzie można zapoznać się z właściwościami takich materiałów, jak wełna czy bawełna. Ekspozycja zajmie dwie kondygnacje w budynku A i zostanie otwarta w 2020 roku.

Szczegółowe informacje o inwestycji można znaleźć na stronie www.cmwl.pl w zakładce POIŚ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *