Bezkrwawe łowy i wystawa motyli w Parku na Zdrowiu


W najbliższy 𝐩𝐢ą𝐭𝐞𝐤, 𝟐𝟗 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟐𝟎.𝟎𝟎 w Parku na Zdrowiu rozpocznie się plenerowa wystawa zdjęć motyli nocnych potocznie nazywanych ćmami. W trakcie wystawy (w godz. 20.00 – 00.00) odbędzie się również pokaz łowienia motyli na światło.

Będzie okazja przyjrzeć się ćmom z bliska, zrobić im zdjęcia i wziąć do ręki (po wcześniejszym przeszkoleniu jak to robić). Dzięki połączeniu wystawy ze świeceniem możliwa będzie konfrontacja wielkości niektórych okazów z ich zdjęciami.

Motyli nocnych (ćmy) mamy w Polsce prawie 3100 gatunków. Poznanych i opisanych motyli dziennych jest zaledwie 167 gatunków. Ćmy stanowią 95 % całkowitej liczmy gatunków motyli w naszym kraju. Ich obserwacja i poznanie jest bardzo utrudnione z racji nocnego trybu życia, jak i bardzo małych rozmiarów. Najmniejsze z nich osiągają w kategorii rozpiętości skrzydeł zawrotne 2,5 mm. Dopiero na makrofotografiach możemy podziwiać ich piękną kolorystykę i wzory na skrzydłach.

To dzięki ćmom właśnie, 19 gatunków polskich nietoperzy ma co jeść każdej nocy, a dzięki olbrzymiej ilości ich gąsienic ptasie mamy są w stanie wykarmić wiosną swoje pisklęta.

Zapraszamy w piątek do Parku na Zdrowiu, w pobliżu wejścia do rezerwatu Polesie Konstantynowskie :

Pokaz poprowadzi Jacek Nowak.

Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny.

Warto zabrać aparaty fotograficzne i latarki.

Foto z archiwum Zielonej Łodzi,

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *