_DSC0886_kopiaW piątek, 24 października w Atlasie Sztuki została otwarta wystawa prac belgijskiego fotografa Berta Danckaerta zatytułowaną Simple Present. Na całość składa się wybór 54 fotografii z projektu Simple Present, który artysta zrealizował w latach 2007-2013 odwiedzając kilkanaście dużych miast położonych na pięciu kontynentach.

Twórczość urodzonego w 1965 roku w Antwerpii belgijskiego fotografa jest w Polsce mało znana, wręcz nieznana. Wystawa artysty w Atlasie Sztuki to pierwsze spotkanie polskiego widza z jego pracami. Bert Danckaert w 1990 roku ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii. Artysta wykłada fotografię w swojej macierzystej uczelni. Ponadto sporo pisze o fotografii, jego teksty regularnie publikowane są w renomowanych periodykach zajmujących się fotografią.

W napisanym specjalnie z okazji prezentacji projektu Simple Present tekście Adam Mazur stwierdza, że „Fotografie Berta Danckaerta wpisują się w fotograficzny dyskurs sztuki współczesnej. Sytuujące się na przecięciu tradycji dokumentu topograficznego i abstrakcyjnej sztuki modernistycznej zdjęcia Danckaerta zwracają uwagę kunsztem nastawionej na estetyczne doświadczenie formy. Tego typu fotografia w Polsce jest stosunkowo słabo znana i ze względów historycznych trudno byłoby znaleźć analogie do tej twórczości w głównym nurcie rodzimej produkcji artystycznej”.

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada br.

Zobacz także:

László Fehér – Roman Lipski w Atlasie Sztuki (foto)

Roger Ballen w Atlasie Sztuki (foto) 

Katarzyna Kozyra w Atlasie Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
29062012_868
Phillip Toledano w Galerii Punctum (foto)
IMG_8564
Sienkiewicz sfilmowany (foto)
DSC_9042
11. Fashion Week Poland: Young Fashion Photographers Now! (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*