DSC0860718 października dwukrotnie w Teatrze Muzycznym w Łodzi  pojawiła się Beata Kozidrak i zespół Bajm. Impreza odbyła się w ramach trasy – 35 lat akustycznie i elektrycznie. W jej trakcie mogliśmy usłyszeć największe hity zespołu.

Bajm – to  jeden z najlepszych polskich zespołów pop-rockowych założony w Lublinie w 1978 r. przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Nazwa grupy powstała od pierwszych liter imion założycieli. Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 r. Bajm zajął tam drugie miejsce piosenką Piechotą do lata. Zespół wydał 14 płyt. Każda z nich okryła się złotem bądź platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Pierwszy album grupy zatytułowany Bajm przyniósł przeboje cieszące się wielką popularnością do dziś: Józek nie daruję Ci tej nocy, Nie ma wody na pustyni, Co mi Panie, dasz. Czternasta płyta zespołu – Blondynka – ukazała się w marcu 2012 r.

joomplu:62629

Bajm sprzedał 3 mln płyt. Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. W 2005 r. Beata Kozidrak na Festiwalu w Sopocie odebrała Złotego Słowika za całokształt twórczości. Zespół koncertował w całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory dał ponad 5 000 koncertów.   Wśród największych przebojów grupy wymienia się piosenki: Płynie w nas gorąca krew, Dwa serca, dwa smutki, Małpa i ja, Jezioro szczęścia, Nagie skały, Biała armia, Ta sama chwila, Szklanka wody, Modlitwa o złoty deszcz, Myśli i słowa, Noc po ciężkim dniu, Wiosna w Paryżu. Od 20 lat Bajm gra w składzie: Beata Kozidrak – vocal, Piotr Bielecki – gitara, Krzysztof Nieścior – perkusja, Adam Drath – gitara, Artur Daniewski – gitara basowa. W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych.

/fot. Małgorzata Wójciak – http://mwojciak.daportfolio.com

Zobacz także:

Maria Peszek w Wytwórni (foto)

Maciej Maleńczuk w Teatrze Muzycznym (foto)

Ukeje w Wytwórni (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kasia_Nosowska_Hey
Hey, Muchy i Organizm w Dekompresji (foto)
20150410_Grzegorz_Hyzy-3550
Grzegorz Hyży w Scenografii (foto)
20121017-IMG_0075
Myrra Rós & Danimal w Przechowalni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*