Bajm18 października o godz. 18 i 20:30 w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbędzie się koncert Beata i Bajm – 35 lat akustycznie i elektrycznie. W trakcie imprezy usłyszymy największe hity zespołu i kilka muzycznych niespodzianek.

Bajm – to  jeden z najlepszych polskich zespołów pop-rockowych założony w Lublinie w 1978 r. przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Nazwa grupy powstała od pierwszych liter imion założycieli. Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 r. Bajm zajął tam drugie miejsce piosenką Piechotą do lata. Zespół wydał 14 płyt. Każda z nich okryła się złotem bądź platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Pierwszy album grupy zatytułowany Bajm przyniósł przeboje cieszące się wielką popularnością do dziś: Józek nie daruję Ci tej nocy, Nie ma wody na pustyni, Co mi Panie, dasz. Czternasta płyta zespołu – Blondynka – ukazała się w marcu 2012 r. Tak o albumie opowiada sama Beata: „Wiosna to taki czas, kiedy odkrywamy swoje życie na nowo. Zaczynamy marzyć, wierzyć i planować. Właśnie dlatego ta pora roku wydawała się dla mnie idealna, aby oddać w Wasze ręce tak bardzo osobistą dla mnie płytę. Moje teksty są o mnie, ale dedykuję je wszystkim kobietom, niezależnie od tego, ile mają lat; czy są szczęśliwe, czy nie. Mam nadzieję, że nasza muzyka będzie dla Was ukojeniem i inspiracją.

Bajm sprzedał 3 mln płyt. Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. W 2005 r. Beata Kozidrak na Festiwalu w Sopocie odebrała Złotego Słowika za całokształt twórczości. Zespół koncertował w całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory dał ponad 5 000 koncertów.   Wśród największych przebojów grupy wymienia się piosenki: Płynie w nas gorąca krew, Dwa serca, dwa smutki, Małpa i ja, Jezioro szczęścia, Nagie skały, Biała armia, Ta sama chwila, Szklanka wody, Modlitwa o złoty deszcz, Myśli i słowa, Noc po ciężkim dniu, Wiosna w Paryżu. Od 20 lat Bajm gra w składzie: Beata Kozidrak – vocal, Piotr Bielecki – gitara, Krzysztof Nieścior – perkusja, Adam Drath – gitara, Artur Daniewski – gitara basowa. W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
rysy
Rysy i Małe Miasta w Scenografii
zorak
Zorak i goście w Klubie DOM
rockit
Rocki It! w Łodzi Kaliskiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*