balucki_slownik„Bałucki Słownik” jest to projekt przygotowany z myślą o przybliżeniu odbiorcom w nowatorski sposób historii Bałut – największej dzielnicy Łodzi. Uczestnikom przygotowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, poznają także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów, czy osiedli znajdujących się na terenie Bałut.

Efektem końcowym projektu będzie publikacja „Bałuckiego Słownika”, która składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów. Projekt podnosi kompetencje językowe oraz kształtuje twórcze podejście do języka polskiego. Promuje także lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych.

DLACZEGO BAŁUTY?

Dokładnie 100 lat temu – latem 1915 roku – wieś Bałuty została przyłączona do Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przez cały rok 2015 realizuje szereg projektów związanych z promocją tej części miasta, gdzie znajduje się także siedziba Centrum Dialogu.

Bałuty to największa i najbardziej rozpoznawalna dzielnica Łodzi. Jej nazwę znają warszawiacy, ale mogli o niej słyszeć nawet i nowojorczycy. W świecie rozsławiło ją to, że na Bałutach przed wojną znajdowała się dzielnica żydowska, a w czasie wojny Niemcy utworzyli tam getto. Historia Bałut ma swoją mitologię. To dzielnica prostytutek, złodziei i alfonsów, ale też ortodoksyjnych Żydów, dzielnica fabrycznej Łodzi bez dużych fabryk i największych łódzkich cmentarzy. Ale historia Bałut ciągle dopisuje kolejne rozdziały, pojawiają się nowe postaci ważne dla tej dzielnicy, nowe miejsca i zdarzenia. Chcemy zebrać jak najwięcej opisów zarówno dawnych Bałut, jak i tych współczesnych, by wspólnie stworzyć “Bałucki Słownik” złożony z ważnych i znanych bałuckich haseł dla ludzi, których spotkamy w czasie naszych spacerów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Cykl wykładów i warsztatów został opracowany i będzie prowadzony przez znawców Łodzi i językoznawców. W ramach projektu przeprowadzimy 4 cykle warsztatów, które odbędą się w dniach:
•    29-31 maja
•    26-28 czerwca
•    17-19 lipca
•    7-9 sierpnia
Warsztaty są bezpłatne. Grupa warsztatowa liczy maksymalnie 25 osób.

Zapisy: baluckislownik @centrumdialogu.com

Każdy warsztat rozpoczyna się w piątek po południu od wykładów wprowadzających w Bałuty i przybliżających projekt. Wykłady mają charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć – obok uczestników warsztatów – wszyscy chętni, zainteresowani poruszaną tematyką.

Warsztaty w sobotę i w niedzielę, przewidziane są już tylko dla grupy warsztatowej która zgłosiła się do udziału w projekcie. Pod opieką ekspertów uczestnicy warsztatów zostaną wprowadzeni w cel zadania i metody pracy, dowiedzą się gdzie i czego mają szukać, na co zwracać uwagę, z kim i jak rozmawiać. Następnie uczestnicy, pod opieką prowadzących warsztaty udadzą się na spacer. Uczestnicy otrzymają opracowane i przygotowane wcześniej plany dzielnicy z zaznaczonymi obszarami, które mają obejść oraz wytyczne dotyczące tego na co zwrócić szczególną uwagę. Poza prowadzonymi „wywiadami” uczestnicy będą tworzyć także dokumentację fotograficzną, która wzbogaci opisywane w słowniku hasła.

Na koniec uczestnicy dzielą się efektami przeprowadzonych badań, wspólnie z ekspertami badają etymologię słów i nazw oraz tworzą definicje, które później znajdą się w „Bałuckim Słowniku”

Do udziału w tworzeniu „Bałuckiego Słownika” zapraszamy osoby powyżej 15 roku życia.  W przypadku osób niepełnoletnich, konieczne jest dostarczenie zgody rodziców.

„BAŁUCKI SŁOWNIK”

Zebrane i opracowane w czasie warsztatów hasła i definicje zostaną umieszczone w „Bałuckim Słowniku”, którego wydanie przewidujemy na październik 2015 roku. Poza tym na bazie wersji drukowanej, powstanie wersja w języku migowym. Zdajemy sobie sprawę, że niestety z uwagi na ograniczoną objętość, w wersji drukowanej słownika znajdzie się zapewne tylko część zebranego materiału, dlatego na naszej stronie internetowej będą pojawiały się pełne opisy haseł, powstałe zdjęcia ilustrujące dane hasło czy definicje na które nie było już miejsca w słowniku – wersja internetowa będzie „żywa” i stale uzupełniana.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2720_kopiuj
Juwenalia 2017: pochód studentów (foto)
Kiermasz rękodzieła w Ogrodach Geyera (foto)
22stycznia_065
Moto Weteran Bazar – styczeń 2011 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*