DSC_0105Ponad 100-letnia latarnia stoi na Bałutach na Placu Piastowskim. To unikalny łódzki zabytek, chyba najstarsza w naszym mieście uliczna lampa. Pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. Oświetlała, znajdujące się kiedyś na placu targowe hale. Obecnie stoi na boisku do piłki nożnej i stanowi zagrożenie dla grających tam dzieci. Po 100 latach znów zaświeci. Dzięki współpracy ZWIK Łódź,

MPK-Łódź, ZDIT Łódź, Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi oraz PGE Dystrybucja Oddział Łódź, latarnia zostanie odnowiona i ustawiona ponownie na Placu Piastowskim, bliżej ulicy Lutomierskiej.  Ma bardzo ciekawe ornamenty, odlany z żeliwa ozdobny cokół, zwieńczenie w formie pastorału. Zachowały się też oryginalne elementy mechanizmu służącego do wciągania na szczyt klosza z palącą się naftową lampą.

Pracownicy ZWIK Łódź odnowią latarnię, zabezpieczą ją przed korozją.  MPK-Łódź zajmie się transportem, udostępni halę na renowację.   ZDIT Łódź i PGE Dystrybucja Oddział Łódź zainstalują zabytek w nowym miejscu  i podłączą do prądu. 

DSC_0081 DSC_0129

Renowacja latarni odbędzie się w ramach wydarzeń związanych ze 100-leciem przyłączenia Bałut do Łodzi. Ma szanse stać się bałucką atrakcją turystyczną. Niech na stałe trafi do turystycznych przewodników. Powstanie też film dokumentujący poszczególne etapy prac renowacyjnych.

DSC_0082

 
Zabytkowa lampa to jedyna pozostałość po istniejących na placu Piastowskim halach targowych. Pod koniec XIX wieku teren ten nabył baron Giuseppe Tanfani – akcjonariusz Widzewskiej Manufaktury, zięć znanego fabrykanta Juliusza Heinzla. Baron Tanfani wzniósł na placu hale targowe, w których mieściło się blisko 150 sklepów. Od nazwiska właściciela hale nazywano BAZAREM, JATKAMI TANFANIEGO. Teren handlu oświetlała kilkunastometrowa ozdobna latarnia. Hale spaliły się podczas II wojny światowej, rozebrano je w latach 50-tych XX wieku. Nazwy okolicznych ulic: Bazarowa i Rybna pochodzą od dawnego targowiska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódz­kie Targi Nie­ru­cho­mo­ści & Budowa Domu (foto)
TOP 10 najważniejszych miejsc tegorocznego Light.Move.Festival.
1-20
Przejazd Rowerowy na Piotrkowskiej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*