Co może robić dziecko, kiedy pandemia zatrzymała je w domu, a tu… nuda? Teatr! Może robić teatr! Z pomocą przychodzą aktorzy „Baśniowej Kawiarenki”, ich wesołe historie i świetne pomysły na zabawę.

Internetowy spektakl „Baśń się plecie w internecie, czyli jak zrobić teatr w domu”, połączony z warsztatem teatralnym, jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i wszystkich tych, którzy czują się dziećmi niezależnie od metryki.

Główny wątek został osnuty wokół rozmowy Ady i Dziadka, bohaterów najnowszej stacjonarnej premiery Baśniowej Kawiarenki: „Ada i Kosmitek”, zaplanowanej na jesień tego roku. Siedząca w domu dziewczynka okropnie się nudzi, a Dziadek próbuje urozmaicić jej czas zabawą w teatr. Rozmawiają o ważnych sprawach i emocjach; o samotności, przyjaźni i różnicach pomiędzy ludźmi; o nudzie i o wyobraźni, dzięki której można z nią walczyć. Ada poznaje baśń o „Latającym kufrze” H. Ch. Andersena i historię przedmiotów, które można w nim znaleźć; wspólnie z Dziadkiem ożywiają je w ramach ciekawej i łatwej do odtworzenia w domu formy teatralnej, jaką jest teatr przedmiotu. Dziadek podpowiada wnuczce, jak nadać charakter garnkowi, szczotce czy talerzom i obdarzyć je głosem. Wspólnie przygotowują też muppeta ze… skarpetki.

Za opracowanie scenariusza i reżyserię spektaklu odpowiada Urszula Binkowska, która wystąpi także w roli Ady. Rolę Dziadka odtworzy aktor teatralny i filmowy Włodzimierz Twardowski, który jest także drugim reżyserem. Scenografię zaprojektowała Maria Kostrzewska-Baron. Muzykę skomponowali: Tomasz Walczak oraz Jerzy Stachurski, a lalki wykonała Janina Kamińska i Andrzej Raab. 

Inicjatywa, dofinansowana w ramach programu Kultugranty 2.0, realizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, ma wspierać powszechny, bezpłatny dostęp oferty teatralnej dla młodego widza w warunkach ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa. To także oferta dla najmłodszych, którzy mają stale utrudniony dostęp do placówek ze względu na ograniczoną sprawność ruchową czy odległe miejsce zamieszkania. Zabawa w teatr ma sprzyjać wzmacnianiu więzi pomiędzy dziećmi i ich opiekunami poprzez wspólnie spędzony czas, kreatywną aktywność i dyskusję o ważnych emocjach. Pokazuje też możliwości kreatywnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku, wspierając rozwój artystycznej wrażliwości i otwartości na poszukiwanie sposobów wyrażania siebie poprzez sztukę. Docelowo spektakl może być także wykorzystywany jako narzędzie wspierające pracę z dziećmi przez nauczycieli i edukatorów.

25-minutowe widowisko zostanie udostępnione publicznie na stronie www Baśniowej Kawiarenki oraz w jej kanałach na Facebooku i YouTube 27 czerwca 2020 roku w południe.

„Baśniowa Kawiarenka”, czyli kameralny teatr lalkowy dla dzieci, połączony z kawiarnią i mini-księgarnią, działa w Łodzi od 2008 roku. To pierwsze i jedyne takie miejsce w Polsce. W ciągu 12 lat działalności zrealizowała 21 premier: baśni, bajek i opowieści z całego świata, spektakli opartych na motywach utworów H.Ch. Andersena, Braci Grimm, Ch. Perraulta, J. Tuwima, J. Brzechwy, A. Fredry, J. de La Fontaine’a, A. Puszkina i autorów ludowych. W przestrzeni mieszczącej ok. 40-osobową publiczność zostało zrealizowanych 3600 spektakli dla  144  tys. widzów głównie z Łodzi i województwa. Odbywają się tu także warsztaty teatralne i Spotkania z książką. W czasie ferii i wakacji szkolnych z oferty Kawiarenki mogą nieodpłatnie korzystać podopieczni domów dziecka, aktorzy odwiedzają także dzieci w łódzkich szpitalach.

Założycielka i kierowniczka artystyczna „Baśniowej Kawiarenki”, Urszula Binkowska, jest dyplomowaną aktorką-lalkarką i teatrolożką, absolwentką kulturoznawstwa UŁ, reżyserem i autorką scenariuszy. Wieloletnia aktorka Teatru Lalki i Aktora „Pinokio” w  Łodzi, na którego deskach zagrała 60 ról. Jest laureatką odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Łodzi. W „Baśniowej Kawiarence” wyreżyserowała 21 przedstawień, napisała 16 adaptacji baśni i 4 własne sztuki, a także zagrała 40 ról.       

W 2009 roku „Baśniowa Kawiarenka” otrzymała od Prezydenta Miasta Łodzi wyróżnienie jako Miejsce Przyjazne Dziecku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jednorożec w Teatrze Powszechnym
fot._Michal_Matuszak_8
Les Miserables w Teatrze Muzycznym
smile
Kabaret Smile w Wytwórni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*