balladynaW piątek, 24 października o godz. 19:15 w Teatrze Małym w Manufakturze rozpocznie się premiera spektaklu Balladyna połączona z benefisem 50-lecia pracy artystycznej Marka Kołaczkowkiego.

Planetę Ziemia zamieszkuje człowiek. Jego właściwością nadrzędną jest migracja, przemieszczanie się w poszukiwaniu złotego runa, które jak wiemy i tak po śmierci owego poszukiwacza zamieni się w nicość. Skarb zachłannie zbierany pozostanie w zakamarkach ukryty, a  człowiek odpłynie w przestrzeń kosmogonii dając dowód na mitologiczny sens powstania świata. W  filozoficznym wymiarze, my Słowianie winnyśmy się odnieść do własnej tradycji, która wespół – zespół, chcący – niechcący wydarła z przemijającego czasu mit o bogu i diable, którzy wzniecili bitwę na całego stwarzając bój dobra ze złem. A czy w tym sporze przez wieki biorą udział tylko mędrcy, filozofowie i teokraci? Doprawdy nie! Oto zwykły lud przekazując podania, legendy, ballady z pokolenia na pokolenie podnosi do rangi „siły nad siłami” historie, z których na końcu utworzy się mit dowodzący słabości tego, który go wymyślił – człowieka.

Balladynę, bohaterkę naszej przypowieści-dramatu Juliusza Słowackiego wrodzona natura i charakter popychają do gmatwania własnego losu, do budowania drogi, po której stąpa się jak po bagnach i mokradłach nadgoplańskich przyległości z  Gnieznem, pierwszą historycznie stolicą Polski włącznie. To tam wieki temu krajem Lechitów rządził bezwzględny król Popiel IV, który zagarnął samozwańczo władzę niechlubnym, morderczym czynem. A dalej jest jak zwykle, wkracza na scenę ambicja i miesza niczym diabeł ogonem w tyglu historii…

Świat stoi u zarania nowych, militarnych konfliktów – robi się groźniej. Moc wymyślonych systemów pozwala na łatwy czyn unicestwienia świata jednym pociągnięciem wajchy, zbiciem szybki i przyciśnięciem guzika by wszystko prysło jak mydlana bańka. I jak się nam zdaje? Czy „balladynowy” cios nożem różni się czymś od zbliżającego się nieuchronnie ludzkiego palca do czerwonego guzika tkwiącego za szybką z napisem ”Wielkie niebezpieczeństwo!”?

Ambicja zaprowadziła człowieka na górę, na jej wierzchołek i przyszłość pokaże czy ludzka dusza uleci w przestrzeń kosmosu niczym rozwiany pył, czy powróci do źródła życia bijącego spod korzeni każdego kroku czynionego w imię pokoju i wolności, szacunku i umiłowania nawzajem? W imię trwania na tym jak dotąd najlepszym ze światów…

Balladyna – Katarzyna Pilichowska
Alina/Chochlik – Ewelina Kudeń-Nowosielska
Wdowa – Loretta Cichowicz
Goplana – Madgalena Drewnowska
Pustelnik/Kanclerz – Marek Kołaczkowski
Filon/Skierka – Jan Jakubowski
Grabiec – Witold Łuczyński
Kirkor – Konrad Michalak
Kostryn – Marek Lipski
Gralon – Marek A. Gwoździński

Reżyseria – Mariusz Pilawski                                  
Scenografia – Agnieszka Izydorczyk
Kostiumy – Monika Olszewska-Sulejewicz
Muzyka – Michał Izydorczyk

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
422548_131366030323311_316518451_n
33. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2015
bed597f7f06acdfd2dfac321d74d9698321d94295957532
Wszystko o kobietach w Teatrze Nowym
teatr_czytany_ok_2
52. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*