Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza młodzież i dorosłych na łódzką premierę “Ballad i romansów”. Już w najbliższy weekend widzowie obejrzą spektakl, który będzie spojrzeniem na klasykę z perspektywy młodego pokolenia. Spektakl powstał w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.

 

Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na „Romantyczność”, „Świteziankę”, „Lilie” czy „Rybkę” nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc „Ballady i romanse” miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans.

Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć się szkolnej lekturze z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem i piosenką. Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022 związanego z dwusetną rocznicą wydania Ballad i romansów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Bilety dostępne przez portal Ekobilet i w kasie Teatru Pinokio w Łodzi. Łódzka premiera została zaplanowana na  22 października na godz. 17:00. Kolejny spektakl można obejrzeć już 23 października o godz. 1

Ballady i romanse

Adam Mickiewicz

Koprodukcja ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum

Reżyseria: Gabriel Gietzky

Scenografia: Klaudia Laszczyk

Muzyka: Michał Zdrzałek

Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa

Multimedia: Paweł Szymkowiak

Wykorzystano projekcje studentów Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi: Macieja Bernasia i Mai Drząszcz-Van Reed „dziśszumimickiewiczszumidziś” oraz Natalii Godek „Świtezianka”

Przygotowanie wokalne: Dorota Dakszewicz

Asystent reżysera: Michał Skiba

Obsada: Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba, Bartosz Socha / Natalia Wieciech, Łukasz Batko

Premiera: Katowice 16 września 2022r. Łódź 22 października 2022r.

Spektakl dla widza w wieku 12+

Czas trwania: 60 min

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
98_konkurs_choreograficzny
V Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej
wedlug_agafii_pozegnanie_a4
Według Agafii – pożegnanie z tytułem
dotknijteatru
Living squat Teatru Pinokio w Oficynie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*