IMG_0084W ramach Roku Tuwima Teatr Nowy i Dom Literatury Łodzi w wystawili w Klubie Wytwórnia Bal w Operze. Spektakl miał być prezentowany w dniu urodzin Tuwima, jednak ze względów technicznych musiał zostać przeniesiony na 19 października.

Tekst sztuki oparty był na arcydziele polskiej literatury XX wieku. Jednym z najsłynniejszych utworów autorstwa Juliana Tuwima. Jako przedsmak odbył się dwudziestominutowy pokaz teatru mody Bal Glamour (relacja tu).

To poemat satyryczny skierowany przeciw ówczesnym politycznym elitom i totalitarnym rządom, który współcześnie niestety nie stracił na wartości. Fantastyczno-satyryczna ballada, w której wizja balu splata się z obrazem końca świata. Gośćmi są arystokracja, burżuazja, wojsko, politycy i zwykli ludzie poddawani manipulacji. Motyw zabawy to tylko pretekst do ukazania negatywnych aspektów władzy, ideologii i roli pieniądza.

joomplu:62842

W przedstawieniu zobaczyliśmy: Malwinę Irek, Jolantę Jackowską, Magdalenę Kaszewską, Aleksandrę Posielężną, Delfinę Wilkońską, Przemysława Dąbrowskiego, Łukasza Gosławskiego, Artura Gotza, Gracjana Kielara, Adama Kupaja i Adama Mortasa.

Daria Anafelli i Lech Raczaka zaprojektowali Bal w Operze jako przedstawienie plenerowe, toteż w przestrzeni klubu nie w pełni można było poczuć jego potencjał. Nalezy jednak docenic starania i propozycję, którą za darmo obejrzało kilkuset widzów. W nieco innej wersji Bal w Operze pojawi się w repertuarze Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Premiera planowana jest na początek listopada.

Zobacz także:

Tuwimowski slam w Domu Literatury (foto+wideo)

Urodziny Tuwima 2013 (foto+wideo)

Koncert tuwimowski – 30 sierpnia (foto+wideo)

Tuwimowski koncert na OFF Piotrkowskiej – 27 lipca (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jola_Gzela_0122
Soliści Teatru Muzycznego nagrodzeni
Nowy! od nowa. Łódzki teatr zmienia oblicze, nie tylko online
_MG_7835
Willingness to Fail w Scenografii (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*